Prachovské skály
Četné rokle, úžlabiny, nádherné vyhlídky, strže, pískovcové věže, skalní bloky, soutěsky s úzkými chodbami… Tak lze charakterizovat jednu z nejstarších přírodních rezervací u nás – Prachovské skály.
Na poměrně malé rozloze, zhruba 260 ha, najdete spoustu turistických zajímavostí, nádhernou divokou přírodu a několik vyhlídek, kde se vám při pohledu do okolí zatají dech. Oblast byla vyhlášena přírodní rezervací již roku 1933 a v roce 2002 se stala součástí Chráněné krajinné oblasti Český ráj.
Pískovcové skalní město najdete 10 km severozápadně od Jičína. Pokud pojedete autem, z Jičína se dostanete přes Holín do obce Prachov, až k parkovišti u turistické chaty Prachov. V letní sezóně ale na volné místo na tomto parkovišti moc nespoléhejte, raději zaparkujte už v obci Prachov a krásnou procházkou po značených trasách se k turistické chatě dopravíte také. A navíc, zcela jistě oceníte klid okolní přírody a čistý vzduch ještě dříve, než vstoupíte do samotných skal.
Geologická minulost Prachovských skal sahá až do doby druhohor, kdy byla celá tato oblast zaplavená mořem. O několik desítek milionů let později, v období třetihor v neogénu, voda ustoupila a mořské dno se vlivem pronikání vulkanických těles do křídových hornin začalo rozpadat, což vedlo k narušení celistvosti plošiny a vzniku jednotlivých skalních bloků a útesů. Jedná se o usazeniny pískovců, slínovců a opuk. Některé skály dosahují výšky až 40 metrů.
Zdejší příroda je bohatá na celou řadu vzácných živočichů. Při odpočinku můžete zaslechnout datla, a když budete mít štěstí, zahlédnete výra velkého. Skály jsou také domovem několika druhů netopýrů. Jsou hojně zalesněné krásnými vzrostlými borovicemi nejrůznějších tvarů. Pokud se zde budete procházet za slunečného počasí, naskytne se vám pohled na úžasné stíny, které vrhají.
Prachovské skály nabízejí turistům dva okruhy prohlídek, z nichž každá začíná u zmíněné turistické chaty, postavené roku 1924. Mimochodem, zde se můžete po absolvování pěší túry občerstvit a nabrat další síly, případně navštívit nedaleké infocentrum.
První okruh, žlutý, je určen pro méně zdatné turisty nebo těm, kteří nemají tolik času, a přesto si nechtějí nechat ujít procházku touto nádhernou scenérií. Jedná se o nenáročnou turistickou trasu nejen fyzicky, ale i časově, neboť je dlouhá zhruba 1,5 km a zvládnete ji procházkovým tempem asi tak za hodinku.
Okruh začíná úzkou, asi 40cm skalní štěrbinou, které se příznačně říká Myší díra. Odtud vystoupáte na dvě vyhlídky. První z nich je vyhlídka Míru, na kterou se mimo jiné dostanete i po zeleném okruhu, a druhá, nejvyhledávanější a nejnavštěvovanější, je vyhlídka Českého ráje. Tato otevřená náhorní plošina vás nenechá na pochybách, že oblast byla právem vyhlášena přírodní rezervací.
Před očima se vám naskytne pohled na dvě skalní dominanty – Prachovskou jehlu a Prachovskou čapku. Pokud se zadíváte hodně do dáli a budete mít štěstí na dobrou viditelnost, uvidíte i zříceninu hradu Trosky. Doporučuji se zastavit a nikam nespěchat. Alespoň na chvíli si užit to ticho, vůni borovic, pokochat se nádherným pohledem na Český ráj, abyste si tento pohled zachovali v paměti co nejdéle. Možná někde zahlédnete i horolezce, neboť vyznavači tohoto adrenalinového sportu jsou tu častými hosty. Ne nadarmo je Český ráj označován také za ráj horolezecký.
Trasa vás pak Císařskou chodbou povede mezi mohutnými skalními bloky zpět k Turistické chatě. Jedná se o nejznámější a nejhlubší rokli v Prachovských skalách, jež byla pojmenovaná po císaři Františku I.
Druhý okruh vede po zelené turistické značce. Je určen pro zdatnější turisty, neboť během něho budete několikrát stoupat a protahovat se úzkými štěrbinami po schodištích vytesaných do kamene. Jeho přibližná délka je 3,5 km. Nicméně vás čekají nádherná zákoutí, úchvatné vyhlídky a pohledy do krajiny.
Zelený okruh se pyšní celkem osmi vyhlídkami, z nichž nejvýše položenou je vyhlídka Hakenova s výškou 460 m. Na druhou nejvyšší vyhlídku Prachovských skal – Vítkovu vyhlídku, se dostanete po výstupu na Šikmou věž. Z ní vyjdete po schodech vytesaných do skály a otevře se vám pohled směrem k Jičínu na vrch Veliš a Velišský hřbet. Mezi další vyhlídky tohoto okruhu patří Pechova vyhlídka, Vyhlídka míru, Hlaholská vyhlídka, Rumcajsova vyhlídka, dále vyhlídka Schlikova a Všetečkova.
Celé skalní město z nich budete mít jak na dlani a dech beroucí pohled na zdejší nádhernou krajinu bude jistě důvodem se sem zas někdy příště vrátit.
Článek a fotografie poskytl časopis Naše příroda.
Občanské sdružení Naše příroda je neziskovou organizací. Jejím základním cílem je informovat o přírodě, životním prostředí a jejich ochraně.