Pouť do Mekky je čím dál dražší

18. listopad 2010

Tento týden probíhá muslimská pouť do Mekky zvaná Hadž. Asi dva a půl milionů věřících během několika dní zavítá do tohoto saúdsko arabského města. Vykonat tuto pouť alespoň jednou za život je povinností každého muslima, který je dostatečně zdravý, a také který si to může finančně dovolit. A právě nárůst finanční náročnosti muslimské pouti je tématem článku uveřejněného na blízkovýchodním servetu Media Line pod názvem: Hadž – jen pro bohaté?.

Cesta do Saúdské Arábie do posvátných měst Mekka a Medína je pro muslimské masy čím dál méně dostupná. Jak napsal list „National“ vydávaný v Spojených saúdských emirátech, pandemie prasečí chřipky, stejně jako cestovní omezení vyhlášená saúdskou vládou vloni způsobily pokles cen za hotelové služby. Přesto tehdy kvůli zmíněným překážkám přijelo jen asi 1,6 milionu poutníků, což byl oproti dřívějšku pokles. Letos naopak počet poutníků prudce vzrostl, a s nimi i ceny – na některých místech se za služby platí až o padesát procent více než v loňském roce. „Hadž je stejný jako jakékoli jiné odvětví turistiky,“ říká Alá Abd Al Rahman Al Mazjad, saúdskoarabský novinář píšící pro list Aš Šark Al Avsat. „Můžete se ubytovat v pětihvězdičkovém hotelu stejně jako dvouhvězdičkovém. A ti, kdo si nemohou dovolit ani ten, tak prostě nepřijedou.“

Dávání almužen a cesta do Mekky jsou dvě z pěti muslimských náboženských povinností, které je možné plnit podle stavu vlastní peněženky. A ti, kdo peníze nemají, jsou těchto povinností zproštěni. Podle Al Mazjada stojí skromné ubytování ve společných místnostech pro čtyři až pět lidí kolem patnácti dolarů denně. Saúdští dárci také Chudým poutníkům během Hadže poskytují zdarma jídlo a pití, čímž snižují jejich náklady na cestu. Kdo je ale opravdu chudý a kdo ne, je opravdu těžké zjistit, dodává saúdský novinář.

Abú Fajez, majitel palestinské cestovní kanceláře sídlící v Ramalláhu, říká, že Palestinci, kteří chtějí cestovat do Mekky, musejí požádat ministerstvo náboženských záležitostí. To vylosuje ty, kdo získají povolení cestovat. Zároveň však také ministerstvo stanoví pevnou regulovanou cenu za cestu pobyt v Mekce. Letos byla tato cena stanovena na 1660 jordánských dinárů pro ty, kdo cestují po zemi, tedy v přepočtu asi 40 tisíc českých korun. K tomu je případně nutné přičíst ještě asi 600 dolarů na letenku. Vloni byly tyto náklady asi o pětinu nižší. Podle palestinských úřadů je však tato vysoká cena nevyhnutelná, protože trvá vysoká poptávka po ubytování v Saúdské Arábii.

Naopak Suhajl Khadim, který provozuje muslimskou cestovní agenturu v britském Birminghamu tvrdí, že letos jeho ceny klesly asi o pět set liber. I nadále však cesta s ubytováním ve tříhvězdičkovém hotelu bude stát 3800 liber, a v pětihvězdičkovém asi 5000 liber, tedy v přepočtu asi sto dvacet až sto padesát tisíc českých korun. „Většina lidí, kteří si naše cesty kupují, jsou kvalifikovaní pracovníci, jako jsou lékaři nebo právníci, takže tyto ceny si mohou dovolit,“ říká podnikatel v muslimské turistice Khadim.

Některé menší britské agentury nabízejí i cesty na zhruba 2000 liber, tedy asi šedesát tisíc českých korun, to pak ale znamená, že poutník bydlí daleko od mešity Al Haram a bydlí v jedné místnosti s dalšími deseti lidmi. Server Emirates News předpokládá, že letos budou ceny v Mekce a Medýně za ubytování a dopravu asi o 15 procent vyšší než vloni. To ovšem nebude bolet ty, kteří si objednají nejluxusnější verze cest do Mekky, které jsou v nabídce cestovních kanceláří také. Tyto balíčky zahrnují i dopravu soukromým letadlem, jídlo v luxusních restaurantech a zvláštní místnosti pro ženy během rituálů, uzavírá blízkovýchodní server Media Line.