Poštolky mají kroužky

28. červen 2002

25. června byla okroužkována čtyři z pěti mláďat v hnízdě. Páté je evidentně menší a je to ono, které se vylíhlo jako poslední o tři dny později. To jsme neokroužkovali.

Mláďata jsou velice při chuti a jsou dravá. Chvílemi je možné v hnízdě vidět i dvě myši najednou. Mláďata už se snaží trhat si potravu sama a jde jim to. Nejmenší mládě se snažilo pozřít větší kus, než bylo na jeho možnosti. Už to vypadalo dramaticky, ale matka poštolka zasáhla a vysvobodila mládě tím, že mu sousto ze zobáku vytrhla, aby se nezadusilo.

Jak je uvedeno výše byla mláďata okroužkována, ale jejich pohlaví zatím známo není. Hledáme pro poštolky jména. Pro mláďata i pro rodiče. Celkem tedy šest jmen pro samečky a šest jmen pro samičky. Když jsme tuto informaci uvedli v Dobrém jitru, hned nám volali posluchači a už se schází první návrhy:

Sivka, Drápek, Pírko, Chocholka, Očko, Šedivka, Čiřik, Letka, Smělý, Rychlý, Diblík, Zoban, Zobka, Pařátek, Peruťka, Černokrčka, Bělopírek, Černohlávek, Růženka, Alfréd, Rozárka a další a další.

autor: Hynek Bulíř
Spustit audio