Poselství do budoucnosti (sobota 5. prosince 1998)

5. prosinec 1998

Český rozhlas má právě Den otevřených dveří, ve zdejší hantýrce DoD, a jedním z bodů programu bylo i pečetění dopisů do roku 2098. Oč šlo: redaktorku naší stanice Jindru Jarošovou napadlo, že když slavíme 75. výročí zahájení rozhlasového vysílání, bylo by záhodno poslat vzkaz našim potomkům. Těchto vzkazů/dopisů shromáždila víc než dvě stovky. Dnes jsme je zapečetili do krabice, která bude na příštích sto let uložena v archívu a 5. prosince 2098 (doufejme) slavnostně otevřena.

O celé akci se tu zmiňuji hlavně proto, že jsem za čapí tým také (přiznávám, že na poslední chvíli) nadrásal pár řádků. Připomněl jsem v nich jednak dobu před sto lety, kdy Vladislav Šír shromažďoval pozorování vesnických učitelů a z nich konstruoval mapy tahu pro jednotlivé druhy ptáků, jednak jsem krátce popsal, co a jak děláme dnes.

Vladislav Šír samozřejmě nemohl tušit, že budeme cesty tažných ptáků mapovat z vesmíru, a stejně tak my si nedokážeme představit, jaké možnosti budou za sto let. Přesto by ale stálo za pokus na chvíli zapomenout na technické (i finanční)) limity dnešní doby a začít fantazírovat. Možná tak vznikne pár nápadů a kdo ví, třeba půjdou uskutečnit i dřív než za sto let.

Tedy výzva: Popusťte uzdu fantazii a zkuste navrhnout, jak by šlo -znovu opakuji, že bez ohledu na dnešní technické možnosti- proniknout do čapího světa, jak se co nejvíc dozvědět o tajemstvích Kristýny a spol. Nejzajímavější nápady zveřejníme (a také odměníme). Naše adresa: africkaodysea@internet.cz.

autor: Miroslav Bobek
Spustit audio