Podívejte se, jak se bojovalo o rozhlas

4. květen 2017

Volání Českého rozhlasu o pomoc Praze a dramatické boje na Vinohradech jsou symbolem Pražského povstání. V květnu 2005 si tyto události rozhlas připomněl hodinovou rekonstrukcí bojů přímo v ulicích. Podívejte se na videozáznam v plném rozlišení!

Unikátní rekonstrukce bojů české policie, četnictva, rozhlasáků a dalších povstalců s vojáky německé armády a Waffen-SS se odehrála na Vinohradské (tehdy Schwerinově) třídě a vedlejší Balbínově ulici. Ukázka zahrnovala klíčové okamžiky bojů o Český rozhlas 5. a 6. května 1945. Akce byla pořádána na počest vlastenců, kteří bojovali a umírali pro naší svobodu a jako autentické připomenutí jednoho z nejvýznamnějších momentů osvobozování naší země.

První část dokumentovala autentické události na autentických místech. Na posílení německé posádky v rozhlasu dorazily do budovy posily desítek vojáků Waffen-SS. Na rohu Vinohradské (Schwerinovy) třídy a Balbínovy ulice byli postříleni civilisté. Rozhlasáci mezitím vyvěsili na budovu československou a americkou vlajku, střelba esesáků jim ale zabránila vyvěsit další. Historická tramvaj pak přivezla české četníky a policisty, kteří zaútočili na hlavní vchod.

Do Balbínovy ulice dorazili čeští vládní vojáci a další povstalci a nákladní Pragou N vyrazili vrata na dvoře do budovy rozhlasu. Několik jich padlo, ale poté pancéřovkou zlikvidovali kulometné hnízdo esesáků na dvoře rozhlasu. Za pomocí ručních zbraní a granátů se pak probíjeli do budovy, kde se odehrávaly ve spletitých prostorách krvavé boje o každý metr.

Dramatické scény v centru Prahy

5. května 2005 návštěvníci viděli ještě dramatickou scénu, která se v roce 1945 odehrála na přístupu k Českému rozhlasu na rohu Schwerinovy (Vinohradské) třídy a Škrétovy ulice. Němci vezli na terénním volkswagenu jako rukojmí českého policistu. Na křižovatce jim dával pokyn k zastavení český policista, ale esesák vedle řidiče ho zastřelil. Němci chtěli jet dál, ale v krátké přestřelce je povstalci všechny postříleli. Jediný, kdo přežil, byl český policista, kterého vezli jako rukojmí.

7. května 2005 viděli návštěvníci boje, které se odehrávaly v dalších dnech v ulicích nedaleko od Českého rozhlasu. Z prostorových důvodů byla tato ukázka předvedena na neautentickém místě na Vinohradské třídě. Německá pěchota se za podpory obrněného vozidla Sd.Kfz 251/1 pokoušela probít na Vinohrady k budově Českého rozhlasu. Porouchaný Hetzer nahradil Sd.Kfz 222. V prudkých bojích povstalci zneškodnili obě vozidla ukořistěnými panzerfausty a Němci, kteří boje přežili, se dali na ústup.

Stíhač tanků znovu před rádiem

Díky ohromnému zapálení mnoha spolupracovníků se před budovou rozhlasu objevil stíhač tanků Hetzer, zapůjčený z Vojenského historického ústavu. Desetitunový kolos, který ukořistili čeští povstalci během Pražského povstání v roce 1945, přivezla do Prahy z Lešan u Týnce nad Sázavou čtyřnápravová Tatra.

Hlavní organizátor akce Alexandr Pícha a čtyřnápravová Tatra s desetitunovým stíhačem tanků.

Do Prahy tehdy vyrazila „malá“ kolona (vůz vojenské policie, Tatra s Hetzerem, rozhlasový vůz a vojenský jeřáb) po trase Krhanice, Kamenný Přívoz, Jílové u Prahy a Jesenici, kde čekal další vůz vojenské policie. Kvůli nadměrnému nákladu se nemohlo jet přes Nuselský most, problematická byla i výška podjezdu pod železniční tratí u Edenu. Nakonec zvítězila trasa po dálnici D1, přes Spořilov, Vršovice na Vinohradskou třídu.

Mimořádný zájem veřejnosti

Na rozsahem menší předpremiéru 5. května 2005 přišlo 5 tisíc návštěvníků a na rekonstrukci 7. května 2005 přes 10 tisíc návštěvníků. Zájem byl mnohem větší, mnoho návštěvníků se tlačilo i na místech, odkud už nemohli vidět. Pořadatelem byl Český rozhlas, Vojenský historický ústav, Policie ČR, Městská část Praha 2, Městská policie Prahy 2, Magistrát hlavního města Prahy, Pražský Dopravní podnik, Střední zdravotnická škola v Ruská ul., Praha; Auto muzeum Praga ve Zbuzanech a další organizace a jednotlivci.

Autorem a vedoucím celého projektu byl Alexandr Pícha (tehdy ČRo 1 – Radiožurnál) a autory bojového scénáře s vedoucími bojových ukázek byli kpt. Radek Galaš a npor. František Soukup z Policie ČR. Hlavními účinkujícími byly historická skupina Četnická pátrací stanice Praha, KVH Gardekorps Praha a další historické skupiny a kluby.

 

 

autoři: jkr , Ivana Solničková , jra , mvo , Filip Rožánek
Spustit audio