Plzeňská zoo poprvé v historii odchovává mládě kuandu obecného
Mezi nejvýraznější přírůstky podzimu 2013 v Zoo Plzeň patří první mládě jihoamerických stromových dikobrazů kuandu. Rezavě zbarvené mládě přišlo na svět 3. listopadu 2013.
Mládě je první v Zoo Plzeň a díky matce jde o 2. generaci narozenou v ČR! Bydlí v tropickém pavilonu Z ve společné jihoamerické expozici s nočními opicemi mirikinami a pásovci štětinatými.
V České republice je chová a množí pouze zlínská zoo na Lešné. V Evropě jej najdete v pouhých 11 zoo, zatímco v USA a Kanadě se jím pyšní přes 50 zoologických zahrad. Chovný samec se narodil v německé zoo Frankfurt, samice je ze Zlína. Druhý dospělý samec se z Plzně přestěhoval do brněnské zoo.
Kuandu je lesní, býložravý, převážně samotářský živočich. Jeho starší české označení zní bodlinatec chápavý. Má totiž ovíjivý ocas. Ve dne spíše odpočívá, v noci vyráží na výpravy.
Plzeňská zoo nyní chová 4 druhy dikobrazovitých hlodavů: u sibiřského srubu klasické dikobrazy, v pavilonu nosorožců dikobrazy neboli osináky filipínské, v africkém nočním pavilonu osináky africké.
Kuandu obecné a urzony kanadské popsal již Carl Linné v roce 1758, urzonovití tvoří čeleď o 12 druzích.