Nová Louka - přírodní rezervace

28. březen 2009

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory, skýtá nepřeberné množství námětů k výletům. Není se co divit, vyhlášena v roce 1967 a rozléhající se na výměře 386 kilometrů čtverečních, nabízí svým návštěvníkům 3 národní přírodní rezervace, 13 přírodních rezervací a 10 přírodních památek.

Zhruba 4 kilometry od Bedřichova se nachází poměrně významný rozcestník turistických stezek Jizerských hor Nová Louka. Původní název lokality byl v roce 1591 Medvědí louka. Dnes je někdy také nazývána Šámalova louka podle loveckého zámečku, který byl v minulosti pojmenován po prvorepublikovém kancléři Šámalovi. Zámeček vznikl přebudováním původní sklářské hutě hrabětem Clam-Gallasem v roce 1844. Přízemní roubená budova je krytá mansardovou střechou s věžičkou. Je vzácnou památkou na minulost severočeského sklářství a na horské louce tvoří malebnou dominantu. Později se budova stala vládní chatou první republiky a ne nadarmo se lesní cesta z Bedřichova na Novou Louku nazývá Vládní cestou.

Nová Louka je přírodní rezervace, která se nachází podél Blatného potoka v nadmořské výšce 770 metrů nad mořem a na rozloze 32 hektarů. Byla vyhlášena v roce 1987 k ochraně rašelinných smrčin a luk, které jsou nejvýznamnější v západní části Jizerských hor. Mocnost zdejších rašelinišť je v průměru 4,6 metrů. Hluboká rašeliniště zahrnují všechny vývojové typy: živé rašeliniště, rašelinnou louku, porosty borovice kleče i rašelinné smrčiny. Rašeliniště vznikla na konci poslední doby ledové zhruba před 10 tisíci lety. Jejich dominantním porostem je mechorost rašeliník. Stromy se na rašeliništích kvůli nedostatku živin buď nevyskytují nebo živoří v nejrůznějších zakrslých formách. I tak však některé dosahují až 150 let věku.

Horský potok

Na rašeliništích se daří rostlinám, které jsou typické pro podstatně severnější oblasti. Oplývají tak celou plejádou zástupců severské flóry - klikva žoravina, šicha oboupohlavná, kyhanka sivolistá. Na rašeliništích se také vyskytují další charakterické dřeviny a rostliny - kleč, ostřice a suchopýr s typickými bílými chomáčky či masožravá a pro jizerská rašeliniště typická rosnatka okrouhlolistá. Celkem zde roste přibližně 110 druhů květin a rostlin. Některé z nich jsou velmi vzácné a jsou zapsány v červené knize. Jde o suchopýrek trsnatý, ostřici chudokvětou a vrbovku tmavou. Bohatá je i zdejší fauna. Jen motýlů tu bylo zjištěno na 150 druhů. V Blatném potoce lze spatřit sivena amerického, který zde byl vysazen na místo vyhynulého pstruha potočního.

Nová Louka je poměrně chladné místo, průměrná roční teplota je pouhých 4,3 stupňů Celsia. Z hlediska meteorologie to ale není jediná rarita. V červenci roku 1897 zde došlo ke srážkovému rekordu, kdy za 24 hodin spadlo 345 mm. Přibližně 11 dní v roce zde panuje mlha a po dobu 160 dní na místních pláních leží sněhová pokrývka.

Cesta lesem na Novou Louku

Dopravní informace:
Místo k zaparkování naleznete v Bedřichově. Naproti Horské službě je velké parkoviště. Pokud se vám ale nebude chtít platit poplatek za celodenní parkování, míst kde můžete auto bez obav ponechat, je v okolí dostatek.
Doporučení:
Tuto cestu doporučuji v podstatě v každém ročním období. Lze ji absolvovat i v zimě s patřičným vybavením, mezi které bych pro některé úseky cesty doporučil sněžnice. Moje zkušenost je ale taková, že na podzim před zimní sezónou, nebo těsně před sezónou letní, je zde klid a hory nejsou zatíženy tisícihlavými davy turistů.
Občerstvení:
Bedřichov, Nová Louka, Královka.

autor: Martin Lejsal