Některé kovy mohou odpuzovat žraloky
Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) se snaží zabránit zbytečným úmrtím žraloků. Předpokládá se, že 11 až 13 milionů žraloků ročně je nechtěně chyceno při lovu jiných ryb. V některých případech dokonce rybáři chytí víc žraloků než jedinců původně loveného druhu. Nedávno zveřejněná studie NOAA ukázala možný způsob, jak by mohli rybáři žraloky odpuzovat. Žraloci se totiž vyhýbají některým kovům reagujícím s vodou.
Populace žraloků se neobnovuje příliš rychle, proto je snaha snížit jejich úmrtnost velice důležitá. Podle studie jsou žraloci citliví natolik, že dokážou zaznamenat i slabá elektrická pole. Přítomnost elektropozitivní slitiny ve vodě pak prokazatelně ovlivňuje směr jejich plavání. Pozorovaná mláďata žraloka hnědého se ingotům ze slitiny palladia a neodymu vyhýbala a držela se ve vzdálenosti nejméně 60 centimetrů, protože pole vznikající při reakci slitiny s vodou přetížilo jejich vnímání.
Vědci se teď hodlají zaměřit na určení optimálního tvaru, velikosti a dalších vlastností slitiny. V současnosti používaná elektronická zařízení jsou totiž moc velká a nepříliš praktická. Výhodou používání malých ingotů z elektropozitivního materiálu je také nižší cena. Slitina palladia a neodymu je navíc podle autorů studie dobře mechanicky zpracovatelná a poměrně dlouho odolává korozi.
Převzato z Českého rozhlasu Leonardo.