Na vlnách Podkarpatské Rusi
Malá část současné Ukrajiny – dnešní Zakarpatská oblast – sdílela v letech 1919 až 1939 společné osudy s Československem. Země, zvaná tehdy Podkarpatská Rus, se v oněch letech rychle rozvíjela hospodářsky i kulturně. Tamní obyvatelé čím dál tím víc toužili po přislíbené autonomii a posléze i po nezávislosti. Většina Čechů se ovšem domnívala, že jde o zaostalou a poněkud ospalou periferii, kde sice je krásná příroda, jinak tam však není zrovna oč stát.
Náš nový seriál Na vlnách Podkarpatské Rusi vám historii tohoto kraje připomene prostřednictvím dobových nahrávek i vzpomínek pamětníků z rozhlasového archivu. Na videu hovoří o dobrodružné výpravě východním směrem slavný spisovatel a skaut Jaroslav Foglar.
Související
-
Podkarpatská Rus - jako by se tady zastavil čas
Také Plzeň má svou pobočku Společnost přátel Podkarpatské Rusi. Sdružuje lidi, kterým tato oblast, dříve náležící Československu, učarovala a opakovaně sem jezdí.
-
Podkarpatskou Rus nabídl Beneš Stalinovi už v roce 1943. Jako odměnu za válečné úsilí Sovětů
Říjen 1944 byl pro bývalou nejvýchodnější část Československa osudovým obdobím. Podkarpatská Rus se poměrně rychle propadala do Stalinova panství.
-
Byla to nejhezčí okupace, vzpomíná pamětník z Podkarpatské Rusi na ČSR
Podkarpatská Rus je pro Čechy symbol zapomenutého kraje a i sami lidé na Zakarpatí se občas cítí, jako by na ně všichni zapomněli. Sociální problémy, chudoba a odchod za prací do ciziny patří dnes k této části Ukrajiny stejně pevně jako kdysi. Hornatý kus země přestal být součástí našeho státu právě před 70 lety.