Muslimové v Německu se chtějí hlásit ke svému ateismu
Agentura DPA přináší reportáž o bývalých muslimech, kteří v Německu zakládají protináboženské spolky. První se zaregistroval ve středu a nese provokativní název Národní rada exmuslimů. Jeho aktivisté tvrdí, že chtějí poskytnout prostor lidem, kteří pocházejí z muslimského prostředí, ale rozešli se již s vírou. Muslimští ateisté si schválně zvolili pro své společenství jméno, které připomíná název oficiálního orgánu svých někdejších souvěrců.
Odpadlíci se prý budou zejména v metropoli Berlíně snažit, aby za tři a půl milionovou muslimskou menšinu v Německu nemluvili pouze představitelé mešit a muslimských náboženských obcí. Nový spolek vyvěšuje plakáty s heslem "Už nevěříme", což je z hlediska islámu velmi ostrá provokace. Muslimská teologie si totiž myšlenku rozchodu s vírou vůbec nepřipouští.
"Snažíme se prolomit tabu," řekla agentuře předsedkyně Rady exmuslimů Mína Ahádíová. Podpořil ji mimo jiné Michael Schmidt-Salomon z Nadace Giordana Bruna, podle něhož se muslimové ještě nikdy neodvážili zpřetrhat své náboženské vazby tak razantně. "Doufáme, že se nový spolek stane příkladem i pro další země," dodává šéf nadace. Místopředsedkyně Národní rady exmuslimů a novinářka Azru Tokerová dokonce využila včerejší tiskové konference, aby svůj rozchod s muslimskou vírou oznámila veřejně. "Už s tím nechci mít nic společného. Je konec," prohlásila. Tokerová se narodila v roce 1952 ve východoturecké Anatólii a patří k nejostřejším kritikům islámu v Německu. Odmítá právo šaría s tím, že není slučitelné s lidskými právy ani s německou ústavou. "Islám je navíc nepokrytě zaměřen proti ženám. Člověka redukuje na zvěř, která se má rozmnožovat jen na základě svých pudů," dodává.
Na pomoc si vzala také německého filozofa a bojovného ateistu z 19. století Friedricha Nietzscheho. "Učil, že Bůh je mrtev a člověk má svobodu převzít zodpovědnost za svůj život. To je dobrá zpráva zejména pro muslimy, protože mezi islámem a fundamentalismem není rozdílu. Jde o bytostně radikální až fanatickou víru," řekla novinářům. Také Ahádíová obšírně vylíčila své životní peripetie, které ji vedly k odpadlictví. "Islám ovlivňoval můj život zejména politicky," uvedla Íránka, která se narodila v Teheránu v roce 1956. Po islámské revoluci si odmítla zahalovat hlavu a byla za to vyhozena z univerzity. Když režim ajatolláhů popravil jejího muže, prchla do Evropy. V Německu žije od roku 1996. "Znám velmi dobře politické aspirace islamistů. Kdyby na to přišlo, kamenovali by své odpůrce i tady v Německu," říká s tím, že už jí bylo vyhrožováno násilnou smrtí. "Nemíníme hrát hru kočky s myší," dodala Tokerová v narážce na hrozbu vyhlášení fatwy, která by mohla pro odpadlíky od islámu žádat trest smrti. Podle agentury DPA čekají každopádně muslimské ateisty velké obtíže. Svědčila o tom i mimořádné silná policejní ochrana na jejich první tiskové konferenci.
Tento příspěvek byl převzat z pořadu Svět viděný internetem, který vysílá Český rozhlas 6 každý den od 19 hodin 10 minut.