Mormoni vítězí v americkém šoubyznysu
Americký deník The New York Times si všímá faktu, že v poslední době slaví v televizních soutěžích úspěchy členové sekty mormonů. "Nikdy od vzniku slavného Mormonského chrámového pěveckého sdružení v roce 1847 nenaslouchala Amerika tolika mormonským zpěvákům," upozorňuje list.
Stoupenci Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů vytvořili podle NY Times v šoubyznysu mormonskou mafii, tedy jakési volné uskupení zpěváků, tanečníků a bavičů, kteří berou americké soutěžní pořady útokem.
Minulý týden poslalo 20 milionů diváků esemeskami do finále sedmé sezony televizní pěvecké soutěže American Idol mormonského teenagera z Utahu. Finalistou obdoby naší Česko hledá Superstar se stal David Archuleta. Ve finále sice neuspěl a odešel v slzách, jeho výstup téměř až na hudební Olymp však byl přitom jen jedním z mnoha mormonských úspěchů poslední doby. V americké verzi Když hvězdy tančí zase vyhrála mormonka Julianne Houghová, a v akční soutěži Trosečník triumfoval Todd Herzog, známý v celých Spojených státech jako "mormonský gay". Svá želízka v ohni má Církev Svatých posledních dnů také v kuchařské soutěži Food Network. Amerika se pomalu začíná podivovat, jak může mít toto minoritní náboženské společenství tak velký vliv na obrazovce. Ve Spojených státech je asi pět a půl milionu mormonů, což je méně než dvě procenta populace. "Ve zmiňovaných soutěžích ale mají mezi finalisty až 40procentní zastoupení," upozorňuje deník.
Úspěch je o to podivnější, že naprostá většina americké společnosti se nadále chová vůči mormonům podezřívavě. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil neúspěšný republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney, který neuspěl již v rané fázi primárek. Znalci šoubyznysu ale upozorňují na to, že neagresivní a nevinné vystupování mladých mormonů je pro televizní klání přímo ideální. V soutěži American Idol se mezi pět nejlepších dostala i mladá mormonka, která se nechala slyšet, že v životě neviděla film nepřístupný mládeži. Také sedmnáctiletý Archuleta se svou skromností kombinovanou s patetickým projevem stal prakticky od počátku favoritem - nejsilněji zapůsobil na školačky a důchodkyně, což je bezesporu nejvlivnější divácká skupina. "Vypadá jako nejmenší pes světa čivava, který si chce hrát na tygra," charakterizoval vítěze britský porotce Simon Cowell. The New York Times připomínají, že většina kritiků označovala Archuletu nejčastěji slovy "spolehlivý a důvěryhodný".
Objevuje se také názor, že se na úspěchu podepsala letitá mormonská tradice zpěvu a tance, která vznikla na počátku 19. století v oblasti Solného jezera. Soutěžící jsou díky tomu nejspíš lépe vybaveni, aniž by si svou přednost uvědomovali. Církev ostatně provozuje několik uměleckých těles, z nichž nejslavnější je 360členné Mormonské chrámové pěvecké sdružení. Doprovází jej 120členný orchestr Chrámového náměstí. Sbor často koncertuje se slavnou zpěvačkou Gladys Knightovou ze skupiny The Pips, která je členkou církve od roku 1997. Za úspěchem může být však také prostá snaha uzavřeného společenství o zviditelnění. Organizátoři soutěže registrovali během soutěžních večerů obrovský nárůst telefonického hlasování právě v Utahu. Zatímco vymydlený Archuleta působil jako mládenec ze škatulky, absolutním vítězem se stal bývalý barman a rocker. Pro většinu věřících mormonů bylo jejich klání jednoznačným střetem dobra a zla. Protentokrát prohráli, ale brzy se pustí do boje znovu, uzavírá deník.