Mladý sup hnědý z ostravské zoo putuje do volné přírody

8. září 2009

Jak jsme již v srpnu informovali, dosáhla ostravská zoologická zahrada v letošním roce mimořádného chovatelského úspěchu v odchovu velkých dravců. Poprvé ve své historii zde bylo úspěšně odchováno mládě supa hnědého. O mimořádnosti odchovu svědčí to, že v tomto roce se podařilo v celé Evropě odchovat pouze dvě mláďata; kromě Ostravy to bylo v zoo v Bochumi (Německo).

Odchovek je velmi cenný i proto, že mládě bylo od počátku odchováváno pouze svými rodiči, tedy bez jakéhokoli zásahu člověka. Tím se výrazně zvýšila šance na jeho další zapojení do reprodukce a na jeho případné vypuštění do volné přírody.

Tak jako u řady jiných dravců, došlo také u supa hnědého k výraznému poklesu populace v přírodě a nyní je klasifikován jako blízko ohrožení. Proto obdobně jako tomu bylo u orlosupa bradatého, tak také v případě supů hnědých se Ostravská zoo aktivně zapojí do již úspěšně běžícího repatriačního projektu návratu tohoto majestátního dravce do vybraných lokalit v Evropě, konkrétně ve Francii a na ostrově Mallorca. Na Mallorce v roce 1980 tvořilo poslední populaci 20 ptáků, ale díky jejímu posílení zvířaty odchovanými v lidské péči vzrostla na současných 70. Ve Franci, kde byl sup hnědý vyhuben, byl zahájen repatriační projekt v roce 1992, v roce 1997 došlo k prvnímu hnízdění vypuštěných ptáků.

Po jednáních s koordinátorem chovu supů hnědých bylo ostravské mládě určeno pro vypuštění do volné přírody. Transport mláděte je naplánován na středu 9. září. Okolo 6. hodiny ranní bude mládě odchyceno, bude mu odebrána krev na rozbor DNA, abychom znali jeho pohlaví, a bude mu aplikován nezaměnitelný identifikační mikročip. Poté bude naloženo do přepravní bedny a pracovníci Zoo Ostrava se s ním vydají na cestu.

Supí rodinka

Tato mimořádná událost je stejně jako v případě orlosupa bradatého nejen oceněním práce zaměstnanců Zoo Ostrava, ale i vynikající propagací našeho města i celé České republiky. Především je ale naplněním jednoho z hlavních cílů moderních zoologických zahrad a konkrétní nápravou škod způsobených přírodě lidskou činností.

Cílem cesty a místem vypuštění mladého supa je oblast Verdonského kaňonu ve francouzských Alpách.

Sup hnědý (Aegypius monachus) obývá v oblasti Asie horská pásma až do výšky 4000 metrů nad mořem a v Evropě pouze v oblastech Pyrenejského poloostrova. Zalétá ale i do střední Evropy. Rozpětí křídel může dosáhnout až 285 centimetrů a hmotnost až 12 kilogramů. Zbarvení je čistě hnědé, kořen zobáku je ale namodralý. Supi hnědí hnízdí na stromech, výjimečně na skalách. Samice snáší jedno vejce, které oba jedinci střídavě zahřívají 52 až 55 dní. Supi jsou převážně mrchožrouty, ale občas loví malé obratlovce.

autor: Zoo Ostrava