Ministr pošt a telegrafů a rozhlas

10. březen 2016

Mezi nepříliš známé osobnosti meziválečného politického života patří Alois Tučný (1881-1940), který byl ministrem v několika prvorepublikových vládách. Tuto osobnost připomínáme v souvislosti s tím, že jako ministr pošt a telegrafů pronesl projev na velkolepě pojaté propagační akci, kterou Československý rozhlas vyhlásil na konci října 1937.

Nejprve tedy k Aloisi Tučnému. Patřil mezi ty, kteří se k politickým postům vypracovali přímo z dělnické profese. Narodil se ve Frenštátě pod Radhoštěm a zde se také vyučil typografem. Poměrně brzy se stal odborářem a v roce 1912 (tedy v jedenatřiceti letech) získal funkci tajemníka ústředny Československé obce dělnické, což byla odborová organizace působící v intencích strany národně socialistické. Tuto funkci si podržel až do roku 1939.

Ministr Alois Tučný při projevu

Tučného polické angažmá bylo poměrně pestré. Po vzniku Československa byl členem Revolučního národního shromáždění (1918-1920). V roce 1920 získal ve volbách poslanecký post v Národním shromáždění. Znovu byl volbami potvrzen v roce 1925, dále pak opětovně v roce 1929 a v roce 1935. V parlamentu seděl až do ukončení jeho existence v roce 1939. Stihl ještě těsně předtím přestoupit do jiné strany – od Národních socialistů přešel do poslaneckého klubu nově vzniklé Strany národní jednoty.

Opět pan ministra Alois Tučný

Kromě toho, že Alois Tučný náležel ke stálicím parlamentních lavic, stal se několikrát za svou kariéru také členem vlády, tedy ministrem. Ve vládě Edvarda Beneše (1921-22) byl ministrem veřejných věcí. Pak přišla první vláda Antonína Švehly (1922-24) a v ní byl Alois Tučný ministrem pošt a telegrafů. V druhé vládě téhož Švehly (1925-26) zastával post ministra veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy, naposledy byl ministrem (znovu pošt a telegrafů) ve vládě Milana Hodži (1936-38). Jeho kariéra nám dokazuje, že i před válkou byli takoví politici, kteří byli schopni řídit prakticky všechno.

Propagační akce-miliontý koncesionář

Propagační akce "Miliontý koncesionář" byla připomínána téměř všude... Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

A právě působení Aloise Tučného ve funkci ministra pošt a telegrafů v letech 36-38 je z hlediska rozhlasové historie zajímavé. Ze své funkce patřil mezi hlavní hosty tiskové konference, na níž 29. října roku 1937 Československý rozhlas vyhlásil anketu o miliontého koncesionáře. Na této konferenci promluvili šéfové rozhlasu, zástupci svazu výrobců radiopřijímačů, předseda radioobchodníků – a v první řadě: Alois Tučný, vrcholný představitel pošt a telegrafů. Z jeho projevu, v němž prokázal dobrou znalost historie radiofonie, si na této stránce můžete poslechnout 4 úryvky.

Z tohoto osudí se 9. prosince 1937 losoval miliontý posluchač

Anketa o miliontého posluchače byla dovršena losováním z anketních lístků, které zaslali nově přihlášení koncesionáři v průběhu listopadu roku 1937. Anketní lístky docházely do dopisového oddělení Československého rozhlasu.

Dopisové oddělení na podzim roku 1937

K losování došlo 9. prosince 1937.

Losovaly tyto dívky

Losovaly tyto dívky. Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Tato paní poslala vítězi telegram

Vylosován byl a miliontým posluchačem Československého rozhlasu se stal pan Julius Richter z Bohosudova. Tato obec je součástí Krupky, jež náleží do okresu Teplice. Leží tedy na území bývalých Sudet. Pak Richter byl tedy Němec, který později, při slavnostním předávání cen, promluvil do vysílání k Československým občanům. Německy. To je už ale jiná kapitola. Víc se o ní dozvíte v pořadu Fonogramy, který vysílá v neděli 13. března v 11,30 stanice Vltava.

Už je to tady - miliontým posluchačem byl vylosován pan Julius Richter

Už je to tady! - Miliontým posluchačem Československého rozhlasu byl právě vylosován pan Julius Richter z Bohosudova! Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Spustit audio