Martina Toušková
Podílí se na natáčení rozhlasových četeb a dalších uměleckých útvarů.
Jako slovesná dramaturgyně připravuje pro Český rozhlas České Budějovice Rozhlasové sloupky, Čtení na neděli a Podvečerní čtení, pro Český rozhlas Plzeň Povídkové čtení na víkend. Příležitostně přispívá do vltavského BáSnění nebo připraví četbu na pokračování pro některou z celoplošných stanic.
Vystudovala český jazyk a literaturu a historii na filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po dvouleté zkušené v archivu Senátu Parlamentu ČR nastoupila v roce 2001 do Českého rozhlasu České Budějovice, a tím se jí splnil nikdy nahlas nevyřčený sen, totiž pracovat v rozhlase.
Začínala ve zpravodajství a v publicistice. Její první specializace v redakci publicistiky byla na hony vzdálená tomu, co vystudovala a o co se až do té doby zajímala. Ale o to víc jí rozšířila obzory. Věnovala se zdravotnictví a sociálním věcem. Několik let například připravovala magazín Zdravíčko.
V roce 2017 zakotvila v Tvůrčí skupině Drama a literatura, dnes Literatura, drama a zábava, kde se znovu vrátila k tomu, co kdysi vystudovala, tedy hlavně k literatuře.
Pro Čtení na neděli natáčí povídky jihočeských autorů a vybírá reprízy z bohatého rozhlasového archivu. Do pořadu Podvečerní čtení vybírá četby na pokračování a natáčí nové rovněž z knih autorů z jihu Čech.
A je spokojená. V práci i doma u lesa se svým mužem, dvěma syny, psem a kočkou.
Všechny články
-
Maxl žhář. Tragický příběh tesaře, smolaře a posléze psance a vězně Maxla Novotného ze Žďáru
Román Anny Strnadové je inspirován životním osudem Maxmiliána Novotného. V soudních dokumentech ze 60. let 19. století byl tento muž označen jako „nebezpečné individuum“.
-
Vítězslav Hálek: Z Amorova deníku. Milé a starosvětsky vtipné vyprávění o lásce
Příběh o tom, že lidé se dnes – v polovině 19. století - málo milují, protože se naučili počítat. A někteří rodiče si zase myslí, že láska je jenom takové tintili vantili…
-
Petra Klabouchová: Ořešák. O jedné velké šumavské lásce, starém rádiu a vzrostlém ořešáku
Vašík a Mínka spolu vyrůstali od dětství. V kraji, kde slunce večer mizí za vršek Libína, kde mají cenu jen věci, co trvají. Stárli a s nimi stárnul i ořešák za oknem domu…
-
Ladislav Beran: Vražda plnicím perem. Písecká pátračka se snaží porozumět květomluvě
Po okrese se množí voňavé listovní zásilky posílané z Protivína. A z píseckého lomu zmizel dynamon. A i mezi Jihočechy přibývá koncem 30. let sympatizantů hnědých košil…
-
Dalibor Vácha: Jmenuji se Kubiš, Jan Kubiš. Příběh výsadkáře, který hodil bombu na Heydrichův vůz
Příběh hrdiny protinacistického odboje z operace Anthropoid, kdy s Jozefem Gabčíkem zlikvidovali zastupujícího říšského protektora Heydricha.
-
Michal Viewegh: Názory na vraždu. Příběh s detektivní zápletkou čte Saša Rašilov
Ve středočeské Sázavě byla během pouti zavražděna mladá žena. Vrah se samozřejmě hledá, ale lidí se na tradiční slavnosti pohybovalo hodně a skoro každý stojí za pozornost…
-
Jaroslav Havlíček: O marné lásce. Příběh jednoho zakázaného vztahu
V kupeckém domě na náměstí podkrkonošského Jivna vdávají jedinou dceru. Pozván je i bratranec, námořní kapitán, který ji prý v mládí velmi miloval.
-
Anna Bolavá: Narovnat svět lepším směrem. O osamělém soužití matky a dcery a písničkách na přání
Pro Český rozhlas České Budějovice k jeho 80. narozeninám napsala Anna Bolavá povídku. V příběhu o soužití dospělé dcery a její staré matky hraje velkou roli právě rozhlas.
-
Vražedný atentát. Detektivní povídka Karla Čapka v podání herce Karla Högera
Pan rada Tomsa sedí večer doma se sluchátky na uších a poslouchá z rádia Dvořákovy tance, když vtom mu nad hlavou oknem proletí dvě kulky.
-
Kdo se směje naposled. Příběh z druhé světové války o lásce, kamarádství, zradě a pomstě
Žijí docela běžný život mladých lidí v německém jazykovém ostrůvku u Českých Budějovic. Jenže se píše rok 1938 a mezi Čechy a Němci dochází k prvním národnostním třenicím…
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »