Manželské rošády (čtvrtek 16. července 1998)

16. červenec 1998

Dnes krátce o manželských rošádách, což je téma, které -jak se zdá- souvisí nejen s naším nezvěstným čápem Martinem (o jeho manželských problémech podrobněji v zápisu z 25. dubna).

Svého času jsem tu psal, že Kristýna a její nový "manžel" David si své hnízdo asi postavili letos na jaře. Omyl! Hnízdo, na kterém teď vykrmují Dráčata, je staré minimálně dva roky; Frantovi to řekl jeden penzionovaný hajný. Přebrala tedy Kristýna Davida jiné čápici? Možná.

(Opět stručné připomenutí: v letech 1995 a 96 hnízdila Kristýna nedaleko svého dnešního hnízda, v roce 1997 se s Jakubem usadila o kus dál; Jakub je od listopadu 1997 nezvěstný.) Dokonce se už objevila i spekulace, že by David mohl být její syn. Tato spekulace, o které váhám, jestli ji rovnou zařadit do červené čapí knihovny nebo jestli autorská práva poskytnout cimrmanům ("Ty nejsi můj syn?" "Ne, jsem tvůj strýc!"), tedy tahle spekulace vychází z úvahy, že Kristýna na svém prapůvodním hnízdě odchovávala mláďata přinejmenším od začátku 90. let a (což je největší krkolomnost) že někteří z jejích potomků začali hnízdit poblíž.

Aby toho nebylo málo, Franta zjistil, že na jednom hnízdě u Rakovníka (v roce 1995 jsme na něm odchytili a označili vysílači Viktora a Zuzanu) jsou poměrně malá mláďata, ještě asi o deset dnů mladší, než Kristýnina. To by nebylo nic zvláštního, kdybych už 14. dubna nedostal od Ivo Budila tenhle mail:

Mirku, pozorovatel prof. Daneš hlásí z chalupy na hnízdě tři čápy černé.

Docela dobře si lze představit podobný průběh událostí jako u Martina. Na hnízdě se usadí čapí pár, pak se objeví třetí čáp (nebo celý další pár), dojde k přetahování a pranici a výsledkem může být opožděné hnízdění.

A ještě k samotnému Martinovi: po bezvýsledném leteckém hledání nám ještě jednou svitla naděje:

Zda se, ze nova druzice (vypustena v kvetnu, pak testy, nyni dava data) je skutecne citlivejsi, po dvou mesicich absence jsem dostal "Z" od jednoho dropa! Nedivil bych se kdyby se objevil i Martin!
Lubos

Bohužel, nevyšlo to. Martinův satelitní vysílač se nejspíš už provždy odmlčel..

autor: Miroslav Bobek
Spustit audio