Leguán, kterého Darwin přehlédl
Leguán, kterého kdysi přehlédl Charles Darwin, je jedním z nejstarších případů druhové diverzifikace na Galapágách.
Galapážské souostroví tvoří 13 vulkanických ostrovů a přibližně stovka menších ostrůvků. V roce 1835 tady s lodí HMS Beagle zakotvil Charles Darwin a po šest týdnů studoval místní faunu a flóru. Kromě pěnkavek, nelétavých kormoránů, želv sloních a ptáků terejů modronohých pozoroval také leguány. Byli mezi nimi jak mořští leguáni (Amblyrhynchus cristatus), tak jejich pozemní příbuzní z rodu Conolophus.
Na ostrově Santa Fe žije druh Conolophus pallidus, zatímco ostrovy Fernandina, Isabela, Santa Cruz a další obývá Conolophus subcristatus - česky leguán galapážský. Darwin je popsal, ale už si nevšiml, že na ostrově Isabela žije kromě žlutě zbarvených leguánů galapážských i růžová forma. Cukrátkově zbarvení plazi, kteří obývají jeden jediný vulkán, dlouho unikali i pozornosti dalších vědců - objeveni byli teprve v roce 1986.
Genetická analýza, kterou provedli odborníci z Ekvádoru a USA, nyní ukázala, že růžoví leguáni představují nový druh. A nejen to - jejich stáří podle článku, který tento týden vychází v Proceedings of the National Academy of Sciences, přesahuje 5 milionů let. To znamená, že růžoví leguáni se jako druh diverzifikovali ještě v době, kdy se formovaly samotné Galapágy.
Převzato z Českého rozhlasu Leonardo.