Kryštof je doma! (pondělí 3. dubna 2000)

3. duben 2000

V pátek ráno byl Kryštof v jihozápadním Bavorsku. Zdálo se, že do odpoledne by mohl doletět ke hnízdu, na Rakovnicko se proto vypravil Luboš Peške. Večer mi od něj přišla SMS: pod hnízdem jsou stříkance a přibyly tam větve, ale po Kryštofovi ani vidu, ani slechu. V jistém smyslu to byla příznivá zpráva: čápi mají o přestěhované hnízdo zájem.

V sobotu ráno se u Kryštofa objevily nové souřadnice. Byl na našem území, v bezprostřední blízkosti hranic s Německem, a od hnízda ho dělilo devadesát kilometrů. Když ve tři odpoledne přijel Luboš opět ke hnízdu, Kryštof na něm už stál! (A hned z hnízda odstranil větve, které tam přinesli cizí čápi.)

Konečně jsme se dočkali: poprvé se nám opravdu detailně podařilo zmapovat zpáteční cestu ze zimoviště! Samozřejmě se k tomu, co jsme díky Kryštofovi zjistili, ještě vrátím. Zatím jsem doplnil tabulku s vesmírnými záběry Kryštofových zastávek.

mapa

Není to jediná víkendová novinka, ale ještě vyhodnocení soutěže, ve které jste odhadovali datum Kryštofova návratu. Dva čtenáři se zmýlili jen o dva dny: dr. Petr Foch tipoval 3. duben a pan Bořucký 30. březen. Slavnostně je tedy vyhlašuji vítězi.

V sobotu jsme po mnoha týdnech obdrželi zprávu o Dominice. Satelity zachytily tři písknutí jejího vysílače. Výsledkem jsou souřadnice extrémně nízké kvality, jedny ukazují kamsi k Azorám, druhé do moře jižně od Francie. Obojí je pochopitelně nesmysl, chyba může dosahovat až několika set kilometrů, ale jedno je jisté: Dominika letí k domovu. Jeví se mi pravděpodobné, že v sobotu byla ve Francii nebo Španělsku. Jsem zvědav, jestli na ni Kryštof počká, nebo jestli se spustí s jinou samičkou...

Jeden den poušť, druhý den hory...

Je fascinující, jak rychle se mění kulisy čapích příběhů. Jeden den jsou v poušti, druhý v horách a třetí u mořského pobřeží.

Vyhledal jsem snímky pořízené při různých misích Space Shuttlu, které ilustrují letošní Kryštofovu cestu ze Sierry Leone do střední Evropy. Vesměs uprostřed jednotlivých záběrů je oblast, kde se Kryštof v jednotlivých dnech zastavil na noc.

Když najedete myší na obrázek, zobrazí se datum a název země. Po kliknutí budete přesměrováni na příslušnou adresu na serveru Johnson Space Center, kde je snímek s řadou podrobných údajů k dispozici ve větším měřítku.

autor: Miroslav Bobek
Spustit audio