Kristýna se zastavila, ale David stále letí (neděle 4. října 1998, 16.00)

4. říjen 1998

Konečně jsem se dostal k tomu, abych se podíval, co Kristýna a David podnikali během pátku, soboty a dneška. Argos kupodivu začal sypat spoustu dat, takže si z lokací můžu vybírat (podařilo se spočítat dokonce i dvojky, kde nebývá chyba větší než pár desítek metrů).

V pátek oba dospělí čápi práskli do koní. Kristýna uletěla 220 kilometrů a zastavila se v bažinách severovýchodně od Ciudad Real (v bezprostřední blízkosti chráněné oblasti Parque National de las Tablas de Daimiel), David překonal dokonce 240 kilometrů a nocoval jihovýchodně od Toleda. Není to asi náhoda, že oba popolétli v jeden den o takový kus cesty - vysvětluji si to dobrou termikou.

V sobotu už to bylo jiné. Kristýna zůstala na místě a vysokým tempem pokračoval k Gibraltaru jen David. Uletěl 180 kilometrů a v noci na dnešek byl v Moreně u města Peńarroya - Pueblonuevo.

Překvapuje mě, jak je migrace Kristýny a Davida synchronizovaná (naopak by mě na základě dosavadních zkušeností nepřekvapovalo, kdyby David byl třeba ještě ve Francii a Kristýna už někde nad Saharou; dosud se totiž časování tahu jednotlivých čápů hodně lišilo). Zarážející je i relativní shoda letových tras obou čápů.

Velmi slušnou lokaci měl dnes ráno také Jonáš. Ovšemže od Plzně.

mapa

Stručné shrnutí uplynulého týdne

Dozvěděli jsme se, že v jihozápadní Francii zastřelili minulou neděli prostředního ze tří samečků Hynka. Je to vandalský čin, který nemá obdoby. Proto jsme Vás požádali, abyste svůj vyjádřili svůj nesouhlas.

Kristýna vytrvale postupovala Francií a Španělskem (Pyreneje přeletěla ve středu 30. září), celodenní zastávku si dopřála až v sobotu.

David se po čtyřech dnech, které strávil mezi pyrenejskými vrcholky, vydal ve středu na další cestu.

Jonáš nadále zůstával nedaleko od Plzně.

autor: Miroslav Bobek
Spustit audio