Kolik čápat letos vyletí z hnízd?

Mláďata čápa bílého na hnízdě v Tlumačově

Právě nyní, nejpozději do konce července, je potřeba zjistit, kolik letošních mladých čápů odletí z hnízd na zimoviště. Po úspěšné loňské sezóně, kdy byli čápi ptáky roku, pokračují stovky nadšenců ve sledování jejich hnízd.

Čápata na hnízdech už pilně trénují svá křídla a začínají se rozlétávat do světa. Právě nyní je potřeba zjistit, kolik jich na kterém hnízdě bylo. Ornitologům přitom pomáhá několik stovek lidí, kteří mají čapí hnízdo poblíž svého bydliště, anebo kteří se k některému dostanou během svých prázdninových cest.

„Co nevidět se mladí čápi rozletí po krajině a bude obtížné určit, zda bylo letošní hnízdění úspěšné nebo ne. Na hnízdo se mohou vracet na noc, ale také nemusejí. Proto je právě v těchto dnech nezbytné provést závěrečnou kontrolu hnízd,” říká ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. „Vyzýváme proto všechny, aby právě teď, do konce července, navštívili hnízda ve svém okolí a zapsali počet mláďat na web cap.birdlife.cz. Stejně důležitý je i zápis o tom, že na hnízdě čápata nejsou. Nedávná vedra a silné bouřky si mohly vybrat svou daň.“

A jak na hnízdě rozlišíme čapího juniora od jeho rodiče? „Dospělí čápi mají výrazně červený zobák a nohy, mladí mají zobák a nohy šedé až černé. Velká mláďata už mají i zobák červený, ale na špičce zůstává stále tmavší než u dospělých. Při kontrole na větší vzdálenost se proto hodí dalekohled,“ radí Vermouzek.

Jak zatím vypadá letošní sezóna?

Koordinátorka čapích stránek ČSO Barbora Kaminiecká uvádí: “I když hlavní čapí rok proběhl vloni, lidé si pozorování čápů oblíbili a v jejich sledování mnozí pokračují i letos. Za to všem moc děkujeme! I letos už máme více než 50 nově zaregistrovaných hnízd a opět se do sčítání zapojilo skoro 500 lidí. Hlášeno je přes 700 obsazených hnízd a na více než 400 hnízdech již byla zapsána mláďata. Doufáme, že v průběhu července nám ještě data ze zatím nezkontrolovaných hnízd přibudou.“

Pár čápů bílých. Ostrava Hrabová, 9.4.2011

Česká společnost ornitologická plánuje letos po hnízdní sezóně opravit některá čapí hnízda, která potřebují z důvodu nestability či přílišné velikosti zásah. Na opravy byly získány prostředky díky ochotným přispěvatelům z řad veřejnosti a také díky hlavnímu partnerovi ČSO pro rok 2015, společnosti E.ON, ČR, s.r.o. „Prosíme proto pozorovatele, aby nám napsali, pokud narazí na hnízdo, které je potřeba nutně opravit. Situaci prověříme, a jestli to bude nutné, na hnízdě zasáhneme. Zatím není v plánu oprava dlouhodobě opuštěných hnízd, kde se čápi neobjevují. Jde nám hlavně o hnízda letos obsazená nebo alespoň navštěvovaná, která však již hrozí pádem nebo začínají zarůstat nálety,“ dodává Kaminiecká.

Nová hnízdiště přibývají

I díky loňské kampani Pták roku se ČSO stále ozývají lidé, kteří by čápům na svém pozemku rádi vybudovali hnízdo nebo hnízdní podložku. ČSO tyto snahy vítá, vždy je však třeba promyslet, zda je lokalita k umístění nového hnízda vhodná. Zvážit musíme zejména to, zda se čápi v oblasti alespoň někdy vyskytují, a hlavně, jestli budou mít případná mláďata čím nakrmit. Kromě vlastního hnízda tak nesmíme zapomenout, že podstatnou roli hraje okolní krajina. Ideální je, pokud jsou v okolí podmáčené louky a pastviny a dále ne příliš intenzivně obhospodařované rybníky. Čápi bílí loví hlavně drobné hlodavce, plazy, obojživelníky, větší hmyz a nepohrdnou ani rybkou či ptačím mládětem. Intenzivně obhospodařovaná zemědělská krajina a rybníky přeplněné kapry jim rozhodně nevyhovují. I toto je důvod, proč se čápi v posledních letech stěhují do vyšších nadmořských výšek, daří se jim například na Vysočině.

Čáp bílý s mláďaty

Další zajímavou vlastností je čapí „konzervatismus“. Urputně stavějí hnízdo na místě, které je z lidského pohledu nevhodné, vracejí se na stará již nevyhovující místa a s bohorovným klidem míjejí luxusní podložky pro ně s láskou nachystané. Proto je potřeba trpělivost. Máme ale i dobré zprávy. „V Horních Heřmanicích na Třebíčsku nechali letos na jaře po konzultaci s námi postavit nový sloup s podložkou a vypleteným hnízdem. Protože sloup vztyčili až v dubnu, kdy už je čapí hnízdění v plném proudu, nečekali jsme, že čápi nové hnízdiště obsadí. K našemu překvapení nám šťastný majitel pozemku koncem června poslal fotky s čapím párem, kterému se nové hnízdo zřejmě zalíbilo. Letos už zahnízdit nestihnou, možná jde o mladý pár, ale příští rok se snad do Heřmanic vrátí,“ uvedla Kaminiecká.