Kdo jsou duchové českých hor? O Krakonošovi a jeho družině s etnologem Pohunkem

11. březen 2024

Krakonoše možná znáte jako starého pána hor s holí v ruce. V moderních českých pohádkách je zobrazen právě jako bělovousý muž, který chrání svoje teritorium a občas také pomáhá lidem. Vypadal tak ale vždycky? V Hergot!u o něm a dalších nadpřirozených bytostech českých hor mluvil etnolog Jan Pohunek.

Podle Pohunka se podoba a vnímání Krakonoše historicky proměňovala. Nejstarší zmínky o něm pocházejí z 16. století. Nejprve se v literatuře vyskytoval jako duch, který v horách strážil drahocenný poklad a smrtelníky sváděl na scestí.

Líčení Krakonoše jako nebezpečné figury se měnilo postupně. Pozitivnější ztvárnění získává později ve sbírce zábavných povídek německého slezského spisovatele Praetoriuse. Krakonoš už lidem jen neškodí, spíše si z nich tropí žerty. Na konci 19. století se z Krakonoše stává pohádková postava, která bojuje proti zlu.

Jaké další bytosti patří do Krakonošovy družiny? Které české hory mají jako ducha ženu? Jak se duchové do hor vůbec dostali? A proč jako lidi máme potřebu vyfantazírovat podobné bytosti? Skrývá se za tím něco hlubšího?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.