Katoličtí biskupové představují Bílou knihu církve
Poprvé v letošním roce se v Praze sešli čeští a moravští biskupové. Krom běžné agendy chce Česká biskupská konference na závěr svého jednání veřejnosti představit Bílou knihu církve, která rekapituluje dění od listopadu 1989.
Společně ji napsali královéhradecký biskup Dominik Duka a publicista Milan Badal. Dvacet let od sametové revoluce autoři připomínají naděje, které se k církvi upíraly na přelomu 80. a 90. let, i to, jak tato očekávání nebyla naplněna. Po určitém tápání a hledání priorit se přesto podle biskupa Duky a publicisty Badala katolické církvi daří najít si novou cestu.
Potenciál společnosti
Zmiňují například aktivity v charitách a hospicech, působení vojenských a nemocničních kaplanů nebo církevní školství. Katolíci tvoří asi 27 procent obyvatelstva, na nedělní bohoslužby ale pravidelně chodí kolem půl milionu věřících.
Autoři soudí, že se v tomto směru v české společnosti skrývá ještě velký potenciál. Bílá kniha církve obsahuje také krátkou "černou kapitolu". V ní se mluví třeba o kněžích, kteří za minulého režimu spolupracovali s StB, nebo o tom, že se církvi ne zcela daří přiblížit se lidem. Kniha se věnuje také nedořešenému majetkovému vyrovnání se státem, česko-vatikánské smlouvě i zákonu o církvích. A připomíná neochotu politiků řešit tyto dlouho otevřené problémy.
Nepochopení a předsudky
Kvůli nepochopení nebo předsudkům jdou v těchto otázkách rozumné argumenty stranou. "Církev a její aktivity se tak mnohdy stávají jen zástupným problémem a kopacím míčem na politickém hřišti," soudí biskup Dominik Duka a publicista Milan Badal.
Jedním z prvních, kdo už Bílou knihu církve má, je předseda Senátu Přemysl Sobotka, který se sešel s předsedou České biskupské konference Janem Graubnerem a právě s biskupem Dominikem Dukou. "Bavili jsme se obecně, co se odehrává v našem euroatlantickém světě, který má samozřejmě křesťanský základ a na těchto hodnotách bychom měli setrvat," řekl Sobotka.
"To, že zákon o majetkovém vyrovnání neprošel, byla víceméně věc levice a několika lidí, kteří si usmysleli, že chtějí výčtový zákon místo dohody, která byla podepsaná," připomněl předseda horní parlamentní komory.
Sobotka také ocenil svá jednání se současným primasem, kardinálem Miloslavem Vlkem. "Pro mne je církev obrovské téma a je dobré, abychom my,politici, pokročili ve vyrovnání velmi, velmi rychle."