I děti mají rády retro

První československý človíček se díky zkumavce narodil před 35 lety

Je to parádní výprava. Stovky milionů mužských buněk – spermií, se vydávají na cestu plnou nástrah. Většina z nich zahyne vyčerpáním dávno předtím, než spatří vajíčko. Tajným vchodem do něho pronikne jediná, ale jen pokud má dost energie. Dlouho platilo, že tatínci s těmi nízko-energetickými měli prostě smůlu. V roce 1978 se ale narodila Luisa – úplně normální dítě, které mělo výjimečný start. Jeho embryo vznikalo „ve zkumavce“.

Luisa byla prvním člověkem, který za svůj život vděčí nejen otcově spermii a matčině vajíčku, ale přímo i šikovnému vynálezu lékařské vědy – asistované reprodukci. Vědcům se totiž podařilo spermii do vajíčka vstříknout v laboratoři, kde vytvořili tak dokonalé teplotní a jiné podmínky, že mohlo vyrůst embryo, které pak vrátili do těla ženy. Prvním, komu se tento na pohled bláhový experiment podařil v Československu, byl brněnský profesor Ladislav Pilka. Jméno dítě, kterému pomohl svět, je sice tajné, bezpečně ale víme, že se narodilo 4. 11. 1982.

Mimotělní oplodnění je sice stále pro řadu lidí známkou čehosi divného (jako by byl dotyčný postižený), realita je ale taková, že se díky tomuto způsobu narodí tři až čtyři tisíce českých dětí ročně. Tedy skoro dvě stě školních tříd. Lékaři a vědci přitom neustále zlepšují způsoby, jak spermii do vajíčka co nejšetrněji dostat a zároveň řeší, co prospívá zdraví pohlavních buněk otce a matky. Ví se, že riziko neplodnosti zvyšuje zkažené životní prostředí, nadměrný stres i návykové látky.

Pokud jste ještě neměli tu čest a se žádným „dítětem ze zkumavky“ ani jeho rodičem jste se nesetkali, můžete to napravit v našem Klubu Rádia Junior.

Čtěte také

autor: Michal Ježek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

tajny_denik.jpg

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.