Hrdinové nejsou jen v učebnicích. Žijí kolem nás

28. září 2015

Kdo je největší žijící hrdina? To je otázka, na kterou rozhlasoví posluchači odpovídají v anketě Hrdinové kolem nás. Příběhy odvážných, statečných a obětavých lidí představují od 29. září Radiožurnál, Dvojka, Plus a regionální stanice Českého rozhlasu.

Mezi nominovanými je například devítiletý chlapec, který zachránil tonoucího kamaráda, nebo žena, která vyprostila jinou ženu z hořícího auta. Ze dvou desítek představených hrdinů mohou posluchači vybrat pět největších. Ty pak Český rozhlas přivítá na velkém benefičním Koncertu pro hrdiny 8. listopadu v Ostravě.

„Nechtěli jsme soudobé hrdiny vybírat sami, proto jsme nechali nominace z větší části na samotných vojácích, policistech, hasičích, ale i na neziskových organizacích a sdruženích, jako jsou Člověk v tísni, Drop In, Cesta domů a další. Část vybraných osobností má hrdinství doslova v popisu práce, ale jsou mezi nimi i hrdinové okamžiku nebo ti, kteří se například vzdali své kariéry a velkých zisků, aby mohli pomáhat potřebným,“ popisuje přípravu ankety Ondřej Kopa, ředitel Centra vysílání Českého rozhlasu.

Mirka Šimková s Klárkou

Hrdinové kolem nás uzavírají interaktivní projekt HRDiNA.CZ, který Český rozhlas vysílá od jara 2015. Posluchačům postupně nabídl seriál příběhů z období 2. světové války, putování ve stopách Jana Husa a zapojení do debaty o sporných hrdinech z nedávné minulosti.

Definitivní tečkou za projektem bude benefiční Koncert pro hrdiny, který Český rozhlas uspořádá 8. listopadu v Ostravě. Vystoupí na něm Vladimír Mišík & Etc., Hradišťan s Jiřím Pavlicou, Michal Horáček a další. Koncert budou živě vysílat stanice Radiožurnál a Dvojka.

autor: ČRo
Spustit audio