Hans Christian Andersen. Dětství autora pohádky Princezna na hrášku připomíná drsný horor

Jeden z největších pohádkářů světa se narodil 2. dubna 1805. Hans Christian Andersen je i po více než dvou stoletích stále nejčtenějším i nejpřekládanějším dánským autorem. Jeho pohádkové knihy stojí v žebříčku nejpřekládanějších děl světové literatury na čtvrtém místě – hned po Bibli, Pinocchiovi a Malém princi. Jeho rodinné poměry ale měly do pohádky opravdu daleko, připomínaly spíš drsný horor. 

Na svět přišel jako syn chorého dvaadvacetiletého ševce Hanse Andersena a jeho o sedm let starší ženy Anny Marie, která neuměla číst a psát. Pocházel z velmi chudých poměrů. Celá rodina žila a spala v jedné malé místnosti. Jeho matka byla pradlena a ke sklonku života propadla pití.

Hans Christian Andersen byl podle dobových svědectví přecitlivělý, ctižádostivý a marnivý. Jeho sociální původ ho celoživotně traumatizoval a tyto duševní otřesy z mládí dávaly průchod jeho neskutečné potřebě společenského a uměleckého uznání, ale i nezdolné vytrvalosti v cestě za úspěchem.

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Luboš Mareček
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.