Eliahu Inbal povede Českou filharmonii

Izraelský dirigent Eliahu Inbal

Novým šéfdirigentem České filharmonie bude od sezony 2009/2010 Eliahu Inbal. Významný izraelský umělec (1936), dříve mj. hudební ředitel frankfurtských a berlínských symfoniků, je nyní hudebním ředitelem Divadla La Fenice v Benátkách a šéfem tokijského Metropolitního symfonického orchestru; benátské angažmá ukončí ještě před nástupem do Prahy a tokijské o rok později.

Inbal je zasvěceným znalcem české kultury a hudby zvláště: "Od dětství mám blízký vztah k Smetanovi, Dvořákovi, Janáčkovi i Martinů. Mé představy o Praze ovlivnila i literatura a výtvarné umění, třeba Kafka či fotografie Josefa Sudka. Musím říct, že setkání s vaší zemí má očekávání naplnilo," říká dirigent. "Ještě mi ale chybí čeština. Ale už jsem si pořídil učebnici." O jazyku se nezmínil náhodou, považuje jej totiž za velmi významný prvek i pro vnímání a interpretaci hudby. "Charakter hudby a orchestru vychází z jazyka," soudí a dodává: "V rozporu s všudypřítomnou globalizací se vždy snažím uchovat rozdíly mezi styly jednotlivých hudebních těles - a bude to i v České filharmonii. Charakter orchestru je vždy svébytnou kvalitou." Podle něj staví zeměpisná poloha Česko do role zprostředkovatele mezi východem a západem Evropy a česká hudba významně obohacuje evropské umění.

Při práci s Českou filharmonií chce navázat na velké dirigentské osobnosti (oceňuje například kvalitní nahrávky s V. Talichem či K. Ančerlem). Rád by měl co nejširší repertoár, bude uvádět velká klasická díla i moderní orchestrální skladby - to vše s akcentem na českou hudbu, zejména na Martinů, Suka, Schulhoffa, Kabeláče či Felda. Naše publikum uslyší nejbližší vystoupení České filharmonie s Eliahu Inbalem za rok v dubnu, inaugurační koncert v září příštího roku.