Co je to akácie

14. prosinec 2001

Na to je poměrně snadná odpověď. Akácie je trnitý strom nebo keř. Většina akácií má velmi ostré, tvrdé a zraňující trny, čímž se brání především proti býložravcům, kteří by je jinak pravděpodobně vyhubili.

Akácií je na světě asi 500 druhů, je to obrovská skupina stromů a keřů, která obývá prakticky všechny subtropy a tropy světa. Vyskytuje se ve všech světadílech a všude roste v takových polopouštních podmínkách, většinou v oblastech, kterým říkáme aridní, kde málo prší a kde je nouze o pastvu. Kdyby akácie neměly tak obrněné trny, které bývají dlouhé deset i více centimetrů, asi by nepřežily. Přesto jsou akácie stále konzumovány, protože některým zvířatům, například žirafám nebo některým druhům antilop nebo slonů, trny nevadí.

ˇZirafy pod akácií

Akácie jsou velice důležitou složkou suchých lesů v tropických oblastech, které známe třeba z jižní Afriky nebo savan ve východní Africe, stepí a savan jižně od Sahary, tam, kde už tráva začíná trochu růst, pokud se tam vyskytují stromy, obvykle to bývají akácie. Většina druhů nedorůstá velkých výšek, mají všelijak pokroucené kmeny a mají rovné deštníkovité koruny.

Náš akát je latinsky pseudoacacia, to znamená, že k pravým akáciím nepatří, ale je jim blízce příbuzný. Patří do stejného řádu bobovitých rostlin, také se jim říkalo motýlokvěté, má podobné květenství, i když daleko větší, ale trochu jim příbuzný je.

Akácie mají i velmi dobré technické využití. Používají se ke třem účelům: za prvé akáciové dřevo je velmi pevné, houževnaté a staví se z něho kde co. Ty pokřivené kmeny můžete vidět třeba na Nilu jako stěžně nilských bárek. Můžete je vidět jako krovy v různých dřevěných domcích nebo chatrčích, které si stavějí domorodci. Dřevo akácií je velmi dobře použitelné ke všemu možnému, je velmi tvrdé a těžko opracovatelné, ale málo ho napadají termiti, což je také velká výhoda. Druhá věc je, že v severní Africe se z určitých druhů akácií získává takzvaná "arabská guma". To je vlastně pryskyřice, která vytéká z poraněných akácií a která na vzduchu tuhne a používá se jako nosič pro nejrůznější výrobky potravinářské nebo kosmetické.

A třetí věc, a tu asi naše ženy znají nejlépe, jsou květy. K akáciím totiž patří jihoevropská mimóza. Mimózové květy jsou velmi známé, vzácné, jsou to jarní květy, mimóza roste už v jižní Francii nebo severní Itálii. Jsou krásně růžové, mají jemnou, něžnou stavbu a velice krásně voní.

Květy mimozy
autor: František Urban
Spustit audio