Čistá jako lilie

13. srpen 2007

Víte proč se říká "čistá jako lilie"? Lilie je často spojována s panenkou Marií, a proto je symbolem čistoty a nevinnosti. Lilium candidum je jeden z druhů lilie, který se hojně využívá pro výzdobu kostelů.

  • Vladimír Huml o liliích
0:00
/
5:49

O liliích

Lilie jsou notoricky známou rostlinou, která nás může upoutat na záhoncích, ve volné přírodě, v květináči nebo jako omamně vonící kytice řezaných květin. Dosud bylo popsáno přes 1000 druhů lilií. Jsou rozšířeny takřka po celém světě, nejvíce druhů ale můžeme spatřit v Číně a Japonsku. Tyto rostliny jsou ale schopny odolat i drsným sibiřským klimatickým podmínkám.

Lilie u nás

Lilie mají své "pole působnosti" také u nás. V červnu a červenci můžeme spatřit v Krkonoších, Jeseníkách či Beskydech lilii zlatohlávkovou (Lilium martagon). Tato chráněná květina má fialové skvrnité květy a dorůstá 60-80 cm. Dalším českým zástupcem je lilie cibulkonosná, která dostala svůj výstižný název proto, že má schopnost vytvářet pacibulky na svých lodyhách. Její květy jsou miskovité v ostrých barvách oranžové, drobně hnědorudě tečkované. Tyto oranžové krásky se také pěstují jako hybridy určené k řezu. Obě tyto rostliny jsou plně mrazuvzdorné.

Lilie a jejich cibulky

Lilie patří mezi cibuloviny. Cibule může mít barvu bílou, žlutou, někdy i hnědofialovou. Průměr se pohybuje mezi 2 a 20 cm. Z těchto cibulí vyrůstají odolné kořeny, které můžou přežít i několik sezón.

Šlechtění

S liliemi je také často spojováno šlechtění. Historie pěstování lilií má opravdu dlouhou tradici, díky tomu bylo také vypěstováno mnoho jejích kříženců. Cílem šlechtění je vytvořit nové a odolné odrůdy lilií, domácí šlechtění spočívá v opylení mateřské rostliny, příčemž důležité je dbát na výběr pylu. Mnohem více než botanické druhy se pěstují tyto skupiny: asijské hybridy, la hybridy, trubkovité hybridy a v poslední době tolik oblíbené orientpety.

Orientpety

Orientpety jsou nejmladší šlechtěnou skupinou, s jejím šlechtěním se začalo v roce 1975 v Kalifornii. Tato výjimečná skupina vznikla křížením čínských trubkovitých lilií s orientálními druhy. Tyto lilie mají krásné květy a jsou mrazuvzdorné. Dříve byly sazenice těchto lilií dost drahé, dnes jsou cenově dostupnější. Orientpety se staly nejoblíbenějším a nejpěstovanějším druhem u nás a dalo by se říci že patří mezi moderní druhy lilie.

Lilie jsou vynikající ozdobou každého prostoru. Méně vzrostlé druhy dodají pestrou barevnost skalce v době, kdy už odkvétá většina alpinek. Lilie má rozsáhlou historii, která sahá až do staré Kréty a není divu, že je díky svým okouzlujícím květům a pronikavé omamné vůni stále populární i dnes.

Převzato z Českého rozhlasu Leonardo

autor: Markéta Faltysová