Čím jsme to žili

A byla vyhlášena generální stávka…. Čím jsme to žili – 48

27. listopad 2014

…a nadále byla plná náměstí, zvonilo se klíči, psala se hesla, plakáty a všelijaké nápisy… a studenti a další mladí a s nimi herci stáli v čele většiny akcí, vydávali provolání, promlouvali do rozhlasu a televize, které se už – po týdenním váhání – otevřely víceméně pravdivému referování o převratných událostech. Šéfové byli odvoláváni, jiní jmenováni, vznikaly nové vlády a rychle zase odcházely. Převratná doba!

Generální stávka…
…byla vyhlášena na pondělí 27. listopadu v době mezi 12:00 a 14:00. Zapojilo se do ní prý 75% občanů celého Československa, stávkovala většina podniků, továren a úřadů. Stávka měla jedno ústřední heslo: Konec vlády jedné strany. A téhož dne se na Václavském náměstí v Praze kolem poledne shromáždilo až kolem 300 tisíc lidí.

Sochu svatého Václava na Václavském náměstí pokrývaly v listopadových dnech 1989 nejrůznější výzvy a plakáty.
Generální stávka trvala 27. listopadu 1989 dvě hodiny. Zastavilo se i metro

To je ono!
…volaly statisíce lidí na Václavském náměstí. Z balkónu Melantrichu k davům promlouvala celá řada známých – i v tuto chvíli také ještě málo známých – osobností. Mezi nimi i dosavadní ředitel Prognostického ústavu ČSAV doc. Valtr Komárek.

Logo
Nápisy, nápisy...1989
Na Václavském náměstí -pod balkonem Melantrichu- 27.11.89

A dál se jednalo…
…u stolu se opět sešli Václav Havel a předseda vlády Ladislav Adamec. O výsledcích jednání na tiskové konferenci referoval (záznam si můžete ve zkrácené podobě poslechnout) ministr federální vlády Marian Čalfa. Ze zprávy Rozhlasových novin se dozvíte i jména dalších zúčastněných, kteří reprezentovali dosavadní vládu na jedné straně a nedávno založené Občanské fórum na straně druhé.

Ruce si podávají V.Havel a L.Adamec, vpravo sedící M.Čalfa

A začaly se otevírat hranice…
…v případě zprávy ze dne 30.11. šlo o hranice s Rakouskem.

Trojmezní kámen-Čechy-Morava-Dolní Rakousy

A odvolávali se ředitelé…
…mimo jiné i ředitel Československého rozhlasu Karel Kvapil a ředitel ČTK Otto Čmolík.

Kvapil Karel

A byla tu nová vláda…
…přesněji řečeno - 3. prosince 1989 byla rekonstruována tak zvaná První vláda Mariana Čalfy, která odsoudila srpnovou okupaci z roku 68, a která oficiálně vládla od 7. do 10. prosince; pak byla nahrazena Druhou vládou Mariana Čalfy, které se říkalo Vláda národního porozumění. Ale to bychom předbíhali, to se týká už týdne následujícího – zkrátka: bylo to období, kdy se vlády měnily doslova ze dne na den a kdy rovněž tak překotně vznikaly nové a nové občanské iniciativy.

Příklad nově vzniklé občanské iniciativy - Praha - Žižkov
autoři: Jiří Hubička , Tomáš Bělohlávek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.