Češi vidí rok 2023 většinou růžově

3. prosinec 2013

Více než sedm tisíc účastníků projektu Česko 2023 vymodelovalo svět, jaký nás čeká za deset let. Tedy v okamžiku, kdy Český rozhlas oslaví 100 let od začátku vysílání. Podle této Velké národní předpovědi bude v roce 2023 prezidentem Jiří Dienstbier a euro stále nebude naší měnou.

Podle této vize bude v restauracích v roce 2023 striktně zakázáno kouření a lahvové pivo zdraží z 10,50 na víc než 15 Kč. Čeští hokejisté mezitím přivezou z mistrovství světa 2x zlatou medaili. Absolutním Českým slavíkem se do roku 2023 stane nejčastěji Lucie Bílá a Český rozhlas si udrží svých 2,5 milionů posluchačů týdně. Auta budou stále jezdit na benzín a naftu a mimozemšťané oficiálně nepřiletí.

Tipování budoucnosti více lákalo muže, byly jich z celkového počtu dvě třetiny, žen se zapojila jen třetina.

Dvě třetiny mužů, třetina žen

Pivo do roku 2023 zdraží

V roce 2013 stála v obchodech půllitrová láhev světlé výčepní desítky v průměru 10,50 Kč. Tato cena se podle většiny tipujících v následujících deseti letech zvedne - myslí si to 96 % účastníků projektu. Za stejnou láhev piva zaplatíme v roce 2023 přes 15 korun. Vývoj opačným směrem, tedy zlevnění piva, odhadla jen necelá dvě procenta všech účastníků.


Zdražení předvídá i herec a představitel seriálového pivaře Ozzáka Martin Dejdar: „Litr piva bude stát za deset let 60 korun, ale v podstatě bude zadarmo, protože litr vody bude za 330,-,“ říká Dejdar v nadsázce.

Graf - pivo

V restauracích bude striktní zákaz kouření

Přesně tři čtvrtiny tipujích jsou přesvědčeny, že v roce 2023 už bude ze zákona zakázané kouření v restauračních zařízeních. V České republice se o tom mluví už mnoho let, zatím to ale politici neprosadili. Poněkud se toho obávají vášniví kuřáci, mezi které patří i herec Jiří Bartoška: „Za každé války vznikaly odbojové skupiny. Věřím, že v roce 2023 jednu z odbojových buněk proti zákazu kouření povedu.“

Různé studie potvrzují, že zákaz kouření evropským restauratérům neuškodil, ale naopak pomohl. Třeba ve Velké Británii a v Irsku stoupla návštěvnost restaurací a barů po zákazu kouření o 13 procent.

Prezidentem bude Jiří Dienstbier

Účastníci projektu Česko 2023 mohli navrhnout jméno prezidenta, který bude 18. května 2023 ve funkci. Nebyli tedy vázáni žádnými předem danými možnostmi. Nejčastěji navrhovali jméno senátora Jiřího Dienstbiera z ČSSD. Shodlo se na něm téměř 15 % tipujících.

Mezi dalšími spontánně navrženými jmény měl relativně vysoké zastoupení také Andrej Babiš (ANO 2011) a Tomio Okamura (Úsvit). Do první pětice se ještě vešla Miroslava Němcová (ODS) a Bohuslav Sobotka (ČSSD). V TOP 5 se naopak neobjevil současný prezident Miloš Zeman (je až na 8. místě) ani jeho soupeř z prezidentských voleb Karel Schwarzenberg (16. místo). Celkem účastníci navrhli stovky jmen. Nechyběl ani Jára Cimrman nebo herec a moderátor Jan Kraus (získal 0,2 %).

Jiří Dienstbier
Graf - Kdo bude v roce 2023 prezidentem?

Čeští politologové se na jméně prezidenta v roce 2023 neshodují. Většinou odmítají uvádět konkrétní jméno a spíše predikují osobnostní charakteristiky: „Po zkušenosti s Milošem Zemanem to bude prezident, který bude výrazně mladší. Projeví se efekt nastupující generace čtyřicátníků, která bude dominovat nejenom politicky a vygeneruje svého vlastního úspěšného kandidáta na prezidenta,“ říká politolog Ladislav Cabada. Jeho kolega politolog Jiří Pehe nevidí žádné výrazné jméno, o kterém bychom mohli říct, že bude za 10 let s jistotou prezidentem: "V minulosti se mluvilo o někom z mladší generace jako je například Šimon Pánek. Ale deset let je opravdu dlouhá doba a v politice vždy dochází k překvapením."

Čtěte také

Český rozhlas do roku 2023 neoslabí

Největší skupina účastníků projekto Česko 2023, konkrétně 39 % si myslí, že Český rozhlas si udrží stejný počet posluchačů, tedy 2,5 milionů obyvatel České republiky týdně. Dalších 32 % tipujících se domnívá, že se v příští dekádě dokonce Rozhlasu podaří oslovit nové posluchače a jejich skupina se tak rožšíří.

Alternativní paliva zatím nezískají převahu

Po českých a moravských silnicích budou i za 10 let jezdit auta na benzín a naftu, odhaduje 62 % účastníků projektu Česko 2023. Jen 38 % tipujících se domnívá, že nejpoužívanější bude něco jiného než současná paliva z ropy.

Graf - Jaké bude v roce 2023 nejpoužívanější palivo?

Motocyklový závodník Karel Abraham vidí budoucnost hlavně v elektřině: „Rok 2023 zatím není tak daleko, takže se pořád bude jezdit na benzín. Současně ale přibyde elektromobilů a vozidel na alternativní paliva. Bude to přibližně půl na půl.“

V poslední době u nás přibývá aut, která jezdí na plyn, a to buď na LPG nebo na CNG. Majitelé aut na tento pohon natankují plnou nádrž přibližně za polovinu ceny, než kdyby používali benzín nebo naftu. To je hlavní důvod popularity plynného paliva.

Čtěte také

Česko bude euru odolávat

Podle 58 % účastníků projektu Česko 2023 se budeme i v příštích deseti letech úspěšně bránit zavedení společné evropské měny. Je to také názor ekonomky Markéty Šichtařové. Podle ní v Evropě dokonce do roku 2023 přibudou státy, které se eura vzdají. Důvodem je fakt, že euro je v roce 2013 v krizi.

"Před pár lety byla česká populace nakloněna přijetí eura, pak se ale v Evropské unii začaly objevovat problémy a nálada u nás se začala měnit. Začalo přibývat euroskeptiků," připomíná Šichtařová.

 

Jak se za 10 let změní mobilní telefony?

Mobilní komunikace je jediné téma, na které projekt Česko 2023 nedokázal dát uspokojivou odpověď. Přesně polovina účastníků se domnívá, že v roce 2023 budou mobily vypadat jako dotykové telefony z roku 2013. Druhá část naopak čeká velké změny, a to buď přesun do brýlí, hodinek nebo dalších předmětů denní potřeby. Část tipujících dokonce počítá s použiváním čipů či implantátů, které telefonování umožní.

Graf - Jak bude v roce 2023 vypadat mobil?

Jeden z patronů projektu Česko 2023 publicista Miloš Čermák brzdí všechny vizionáře: „Nejprodávanější telefon za 10 let bude vypadat podobně jako telefony dnes. Nebude ani větší, ale ani menší, protože by to bylo nepohodlné.“ Přesto Čermák nakonec popustil uzdu své fantazii a natočil pro Český rozhlas video, které se odehrává v roce 2023 a v nadsázce ukazuje možný vývoj mobilů.

 

Hokejové mistrovství světa vyhrají Češi dvakrát

Jako nejpravděpodobnější se jeví účastníkům projektu Česko 2023 možnost, že v příštích deseti letech získají čeští hokejisté na mistrovství světa dvě zlaté medaile. Ženy jsou v tomto ohledu pesimičtější a tipovali častěji jedno vítězství, zatímco muži více věří ve dvě výhry.

Graf - Kolikrát hokejisté získají do roku 2023 zlato?


Tuto statistickou analýzu potvrzuje i atletka Zuzana Hejnová, které v televizi kromě atletiky sleduje i hokej: „Vítězství bych jim přála co nejvíckrát, ale v příštích deseti letech se jim to může povést jen jednou až dvakrát.“

Pokud bude hokejová reprezentace stejně úspěšná jako dosud, tak má velkou šanci zlato dvakrát získat. V uplynulých deseti letech, tedy v roce 2004-2013 se jí to také podařilo dvakrát. Velké naděje vkládají fanoušci do mistrovství světa, které se uskuteční v roce 2015 v České republice.

Královnou Českého slavíka zůstane Lucie Bílá

V uplynulých deseti letech získala nejvíc absolutních Českých slavíků zpěvačka Lucie Bílá (celkem 7) a zůstane to tak až do roku 2023. Shodla se na tom největší část účastníků projektu, celkem 36 %. Vysokou podporu dostal ale také zpěvák Tomáš Klus.

Graf - Kdo se do roku 2023 stane nejčastěji absolutním Slavíkem?

Český slavík v roce 2013 tuto vizi zatím nepotvrdil, protože absolutním Slavíkem se po letech znovu stal Karel Gott a Lucie Bílá své prvenství v celé anketě neobhájila.

Někteří čeští hudebníci anketu Český slavík nemají v oblibě. Patří k nim i výtvarník a rapper Vladimir 518, který tvrdí, že získání Slavíka vůbec nic nevypovídá o kvalitě umělce: „Soutěž neodráží pro mě důležitý stav hudební scény.“ Vladimir 518 se nad svůj odmítavý postoj povznesl a natočil pro Český rozhlas o Slavíkovi krátké video.

 

S mimozemšťany nemáme počítat

Výrazná většina účastníků projektu Česko 2023 dala najevo, že v příštích deseti letech nepočítá s návštěvou mimozemské civilizace na Zemi. V přílet mimozemšťanů věří jen každý desátý tipující.

Účastníci projektu vidí svou budoucnost převážně pozitivně

Použili jsme tradiční statistické metody a vytvořili jsme imaginárního průměrného účastníka projektu Česko 2023. Říkejme mu pracovně Josef Novák. Tento průměrný Čech bude žít v roce 2023 takto:

Zůstane se stejnou partnerkou, nebude mít nové děti, přestěhuje se, nebude studovat, ztloustne, zůstane nekuřákem, změní zaměstnání, dostane v práci přidáno, věří, že se mu bude žít v roce 2023 lépe a jeho cílem je být za deset let alespoň naživu.

Infografika - průměrný tipující

Kdo se zapojil do projektu?

V období od 4. do 30. listopadu se mohl zapojit kdokoliv, kdo je občanem České republiky. Stačilo na internetových stránkách www.cesko2023.cz vyplnit dotazník. Této možnosti využilo přes 7700 tipujících. Český rozhlas všem za 10 let pošle osobní e-mail, ve kterém jim připomene jejich odhad. Mohou ho tak s desetiletým odstupem konfrontovat se skutečností. 27 účastníků dostalo v listopadu 2013 odměnu v podobě chytrého rádia budoucnosti s připojením na internet PURE Sensia.

autor: pez
Spustit audio