Amazonka - nejdelší řeka světa?
O tom, že Amazonka je řekou s největším povodím a největším průtokem vody, není pochyb.
O její délce se ale vedou spory už od roku 1542, kdy byla objevena španělským conquistadorem jménem Francisco de Orellana. A příčina těchto nejasností? Samozřejmě prameny řeky.
V roce 1641 psal jezuitský kněz Cristóbal Acuňa španělskému králi Filipu IV. o pramenech mohutného veletoku kdesi v Andách. Podle výzkumů z 60. let minulého století měla řeka pramenit pod vrcholkem Mismi. Potvrzuje to i studie National Geografic Society z roku 2000 a upřesňuje, že se královna všech řek rodí z odtávajícího ledovce.
Podle českého geografa Bohumíra Jánského, který letos vedl druhou česko-perskou výpravu nazvanou "Hatun Mayu" (v překladu z domorodém jazyka quechua znamená Hatun Mayu Amazonka), má ale řeka několik různých pramenů. Ten nejvzdálenější prýští v chilské kordileře v oblasti Apurímac.
Členové brazilsko-perské vědecké výpravy přešli zasněženou oblast Mismi, kde umístili 4 geodetické značky. Určit pramen Amazonky nebylo snadné vzhledem k obtížnému terénu, neprostupné vegetaci a častým změnám počasí - především kvůli dešti. Proto se výzkumníci hodlají do oblasti vrátit ještě v období sucha na podzim a výsledky přezkoumat.
Pokud jsou jejich měření správná, Amazonka by s délkou 6762 km přeskočila Nil - dlouhý "pouhých" 6671 km - a stala se také nejdelší řekou světa. Na třetím místě zůstává s 6380 km Žlutá řeka. Změnu v pořadí na stupíncích světových veletoků co se týče délky ale ještě musí schválit mezinárodní vědecká obec, uvedla agentura EFE.
Převzato z Českého rozhlasu Leonardo