Odhalené tajemství srpkovité anémie

14. listopad 2011
Monitor

Vědcům se podařilo odhalit mechanismus, kterým srpkovitá anémie chrání před malárií.

Srpkovitá anémie je dědičné onemocnění, které postihuje červené krvinky. Obvyklý tvar „promáčklého piškotu“ se změní na protáhlé srpečky. Před 67 lety britský genetik Anthony Allison zjistil, že nositelé jedné kopie zmutovaného genu, který podmiňuje srpkovitou anémii, jsou chráněni před malárií. V rovníkové Africe, kde je malárie hojná, se proto jedna kopie vyskytuje asi u 40 % obyvatel. Jakým způsobem je před malárií chrání, bylo záhadou, kterou se – přinejmenším částečně – podařilo vysvětlit až nyní.

Vědci z Heidelberské univerzity spolu s kolegy z Burkiny Faso porovnávali elektronovou mikroskopií srpkovité a zdravé krvinky s těmi, které infikoval malarický parazit Plasmodium falciparum. Zjistili tak, že těsně pod membránou normálně tvarovaných krvinek se nachází velké množství krátkých vlákem bílkoviny aktinu. Malaričtí parazité uvnitř krvinky je zneužívají k tomu, aby na povrch přepravili svůj vlastní protein adhesin. Kvůli němu se krvinky stávají „lepkavými“, takže lnou k sobě i ke stěnám cév a vyvolávají symptomy malárie. U sprkovitých krvinek to však nejde. Aktinový můstek je oddělený od zásob adhesinu, které parazité utvářejí uvnitř krvinky. Místo toho, aby se lepkavé molekuly dostaly na povrch, pak neškodně plavou ve váčcích uvnitř cytoplazmy.

Logo

Zdroj: Nature

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.