Zoo Liberec hlásí první mládě uriala bucharského v Česku. A taky nahury

27. červen 2014

V Zoo Liberec se narodilo vůbec první mládě uriala bucharského v Česku. Liberecká zoo je přitom jednou z pěti zoologických zahrad v Evropě (a jediná v Česku), která tyto sudokopytníky s mohutnými rohy zatočenými do okruží chová.

Mládě, samička, se narodilo 23. června a je nyní ve zmíněných zoo podle aktuálních údajů 44. jedincem svého druhu (19 samců, 25 samic). Sama Zoo Liberec nyní chová pětičlennou skupinu urialů – dva samce a tři samice, počátek chovu se datuje až k roku 2011 (transport ze Zoo Tallinn).

Urial bucharský neboli ovce kruhorohá (Ovis bocharensis) se ve volné přírodě vyskytuje v oblasti Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu. Jejich počty jsou ale nestálé – na konci 80. let se odhadovalo, že ve volné přírodě přežívá jen asi 1000 zvířat, populace přitom stále klesá a v některých oblastech jsou počty urialů velmi nízké. Mezi největší hrozby patří pytláctví (především v době tádžické občanské války bylo naprosto nekontrolovatelné) a také soupeření s domácky chovanými zvířaty, což umocňují extrémní klimatické podmínky: velká vedra a kruté zimy. Základní potravou urialů je tráva, nejrůznější křoviny a zrno.

V Zoo Liberec se ale narodili i další vzácní kopytníci – nahurové modří (Pseudois nayaur), které v Česku chová rovněž jen tamní zoologická zahrada. Mláďata, samec a samice, se narodila 12. a 16. června a dostala jména Layak a Mahika. Tibetské nahury lze najít v dalších 11 evropských zoo, které pečují o zhruba osm desítek těchto zvířat. Zoo Liberec momentálně chová devítičlennou skupinu nahurů. Nahur je zapojen do záchranného programu ESB (Evropská plemenná kniha). Zoo Liberec nahury chová od roku 2001, kdy získala první jedince z čínské Zoo Guangzhou.

Nahur modrý - jediný chov v ČR

Nahur neboli ovce modrá obývá horské louky Himalájí a čínského S´chuanu v nadmořské výšce 2500 – 6000 m. Je spíše samotářským zvířetem, může se však sdružovat i do malých skupin v počtu do 20 jedinců. Hlavním poznávacím znakem jsou mohutné zatočené rohy, na povrchu zbrázděné, které u samců dorůstají délky až 80 cm. Typická je i břidlicově šedá srst s namodralým leskem. Živí se trávou, lišejníky, bylinami, mechy a výhonky keřů.

autor: ZOO Liberec
Spustit audio