Zdraví kuřáci

10. červenec 2007

Podle amerických vědců jsou kuřáci odolnější proti Parkinsonově nemoci než nekuřáci. Nevědí sice přesně proč, ale statistiky a analýzy nelžou, a lhát nemohou ani vědci. Je tu ale mrzutost: Vědecky je totiž také prokázáno, že kouření lidskému zdraví škodí. Vše by řešilo vysvětlení, že důvodem, proč kuřáci vesměs netrpí Parkinsonovou nemocí, je to, že se jí kvůli jiným nemocem nedožijí.

Jenomže místo aby vědci přišli s tímto vysvětlením, hlásí, že preventivní blahodárný účinek proti Parkinsonově chorobě má kromě cigarety i doutník, dýmka a žvýkání tabáku. Máme tomu rozumět tak, že všechno špatné je na něco dobré? Budou teď výrobci cigaret vítězoslavně uvádět na krabičkách vedle varování ministra zdravotnictví ještě i dobrozdání vědců o jednom prokázaném pozitivu? Pak je zde otázka pasivního kouření, čili pobytu nekuřáka v zakouřeném prostoru. Má i pasivní kouření preventivní léčebný účinek proti Parkinsonově nemoci?

Vědci ze školy veřejného zdraví při Kalifornské univerzitě v Los Angeles zkrátka mají co vysvětlovat, protože miliony kuřáků teď mohou začít tvrdit, že je u cigaret drží jenom strach ze zákeřné degenerativní nervové nemoci. Také se může stát, že se tabákové firmy začnou dožadovat práva na reklamu, když ji mohou mít například výrobci různých očkovacích látek. Kdo se bojí žloutenky či klíšťové encefalitidy, může si koupit příslušné sérum, na které částečně přispěje zdravotní pojišťovna. Připadá podobně v úvahu příspěvek VZP na cigára pro klienta, který se bojí Parkinsona? Nad strachem z Parkinsonovy nemoci ale asi převáží strach z rakoviny a kdo přestal kouřit, kvůli americkým vědcům nezačne.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu