Velký Kosíř – hanácká učebnice přírodopisu
Velký Kosíř vystupuje nedaleko Prostějova z rovinaté krajiny Hané jako nepřehlédnutelná dominanta. Od západu k východu protáhlý hřbet tvarem připomínající kosu považují někteří jeho obdivovatelé za nejznámější hanáckou horu.
Ať se jedná o horu, nebo „jen“ o kopec, v každém případě jde o přírodovědně nesmírně zajímavé území s řadou unikátních rostlin a živočichů. Velmi zajímavý je i geologický podklad celého území a také jeho pravěké osídlení. Geograficky je Kosíř nejjižnějším výběžkem Zábřežské vrchoviny.
Velký Kosíř s nadmořskou výškou 442 m je především význačnou lokalitou teplomilné a suchomilné vegetace. Pro některé druhy je Kosíř lokalitou nejsevernějšího výskytu na Moravě nebo i v rámci celé republiky. Ke zdejším kriticky ohroženým druhům patří např. lýkovec vonný s růžovými, omamně vonícími květy, který preferuje lesní světliny. Na bývalých vinicích, na dnes pomalu zarůstajícím jižním svahu zvaném Kašná hora, roste silně ohrožený kosatec různobarvý.
Za rostlinnými unikáty na Vápenici
Velkou část cenných rostlin najdeme především na suchých jižních svazích východní části Kosíře a také v Přírodní památce Vápenice, ležící jihovýchodně od obce Slatinky. Chráněné území tvoří bývalé pastviny a zarostlé povrchové lůmky na vápenec. V rámci mapování Natura 2000 byla PP Vápenice spolu se suchými svahy v okolí vápencových lomů nad Čelechovicemi zařazena mezi evropsky významné lokality s názvem Kosíř – lomy.
Na jaře zde rozkvétá silně ohrožený koniklec velkokvětý, jehož populace v PP Vápenice čítá asi 18 tisíc jedinců. Vápenice je druhou nejpočetnější lokalitou s výskytem koniklece velkokvětého na Moravě. Z dalších vzácných rostlin jmenujme kriticky ohroženou lněnku Dollinerovu, bíle kvetoucí mochnu jahodovitou, k silně ohroženým druhům patří orchidej vstavač vojenský a růže bedrníkolistá s bílými květy a černými šípky. Na podzim zaujmou návštěvníky fialově zářící trsy hvězdnice chlumní.
Vzácná fauna Velkého Kosíře
V pestrých a často unikátních biotopech žijí také vzácné a zajímavé druhy motýlů – přástevník kostivalový, přástevník špenátový, soumračník čárkovaný, modrásek jetelový a lišaj svízelový.
Z pohledu entomologa jsou nejzajímavější torza suchých stromů ve starých sadech, v jejichž mrtvém dřevě se mohou vyvíjet vzácní brouci, např. krasec třešňový, tesařík bukový, zlatohlávek hladký aj. Na Kosíři buduje svá obří mraveniště i ohrožený mravenec lesní. V Přírodní památce Studený kout najdeme přes 50 až 1,5 m vysokých mravenišť.
Kriticky ohrožené populace vrápence malého mají svoje letní útočiště v zámku v Čechách pod Kosířem, který byl zařazen mezi evropsky významné lokality výskytu tohoto druhu letouna.
Vrch Velký Kosíř skrývá také mnoho geologických zajímavostí. Seznámí vás s nimi článek, který uveřejníme 31. května.
Článek poskytl časopis Naše příroda.
Občanské sdružení Naše příroda je neziskovou organizací. Jejím základním cílem je informovat o přírodě, životním prostředí a jejich ochraně.