Věděl, že je to riziko...

20. červen 2011

…a přesto natáčel. Válečný zpravodaj a reportér Karel Kyncl se v 60. letech ve Vietnamu pohyboval přímo v bojových zónách a v místech, kam dopadaly americké bomby.

Mohl tak zachytit skutečné momenty války.

V roce 1967 byl Karel Kyncl vyslán na několik měsíců do Vietnamu jako válečný zahraniční zpravodaj. V té době byl vyslancem země, která nebyla na straně Spojených států amerických. I proto se mohl jako československý zpravodaj dostat ve Vietnamu přímo do míst, kde získal ke své práci podporu místních lidí.

V rozhlasovém archívu se zachovaly asi tři hodiny pozoruhodných záznamů z února 1967, které jsou označeny jako „hrubé materiály“. To znamená, že jsou ve stavu jak byly natočeny - a jak magnetofonové pásky došly z Vietnamu na adresu Československého rozhlasu klasickou poštou v balíčku.

Je to vzácná příležitost, jak poznat způsob práce Karla Kyncla. Pásky totiž neobsahují jen reportážní záznamy a zvuky, ale také natočené instrukce pro techniky a režiséry v pražském rozhlase.

Máme jedinečnou možnost poslechnout si alespoň v krátké ukázce tyto záznamy bez následného zpracování, tedy i s mnoha technickými nedokonalostmi.

Karel Kyncl byl skvělým reportérem, kterému nikdy nestačilo natočit věcné informace o válečné situaci. Vydával se tam, kde lidé žijí. 3. února 1967 zapnul Karel Kyncl svůj magnetofon v malé vietnamské vesnici pod oblohou plnou amerických bombardovacích letadel.

Spojené státy americké se v roce 1963 postavily na stranu Jižního Vietnamu, který bojoval proti svému severnímu, komunistickému sousedovi. Sever země podporovaly zase státy východního bloku včetně Československa. Konflikt vyvolal postupně stále větší mezinárodní odpor. I v Americe se konalo mnoho protestních demonstrací. Půlmilionová americká armáda nakonec nezvítězila a z Vietnamu se stáhla v roce 1975. Válku nepřežily 3 miliony Vietnamců a domů se nevrátilo 58 tisíc amerických vojáků.

autor: Bronislava Janečková
Spustit audio