Vědci olomoucké univerzity vyvinuli nový materiál na nanoroušky či respirátory. Pomůže ale i proti popáleninám nebo při filtraci vody.
Do Česka míří nové léky proti covidu-19. Ministerstvo zdravotnictví povolilo užití přípravků na bázi monoklonálních protilátek od dvou firem. Jaké další možnosti jsou?
Vědci z Vysokého učení technického v Brně se podílí na vývoji fólie, která se dokáže sama čistit. Určena je především pro dotykové obrazovky samoobslužných kiosků.
Česká republika je od roku 2008 členem Evropské kosmické agentury. Firmy tak mají možnost se zapojit do struktur kosmického průmyslu. Jak tuto příležitost využívají?
Jak fungují PCR testy ze slin, které odhalí přítomnost koronaviru. Ale také o tom, jaký je rozdíl mezi rouškou, respirátorem a nanorouškou.
Dokumentace starých sušáren chmele: památkářka Lucie Radová – Kofeinové nápoje a Evropa, 3. část/ Asijské čajové obřady: historik Karel Černý – Procházka březnovou oblohou
Březnová obloha nabízí tři zajímavé konjunkce a pozorovatelé s triedrem uvidí i těleso s největším kráterem a nejvyšší horou v celé naší Sluneční soustavě – planetku Vesta.
Jak se zkoumají mamuti vysvětlí slovenská Patrícia Chrzanová Pečnerová, které se spolu s kolegy podařílo přečíst rekordně starou DNA z mamutího zubu.
Americká vesmírná agentura NASA v týdnu uveřejnila video z přistání robotické sondy Perseverance. Je to první vysoce kvalitní videozáznam přistání na rudé planetě.
01:45 Vyvolávají si kočky euforii? 09:40 Objev neutronu 15:18 Jak vznikají mutace koronaviru? 29:46 Proč se někteří ptáci vracejí už v únoru? 38:33 Kolik má člověk chutí?
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Vědci zkoumají dopad pandemie koronaviru na chování lidí v dopravě.
Člověk podnikl další krok k prozkoumání kosmu: americká NASA úspěšně dopravila na Mars průzkumného robota, který se jmenuje Perseverance neboli Vytrvalost.
„Nůžky se dají naprogramovat tak, aby rozpoznaly určitou sekvenci písmen v DNA,“ říká Martin Jínek. Je členem týmu, který získal Nobelovu cenu za objev metody CRISPR/Cas9.
Zdá se, že právě peptidy můžou likvidovat bakterie, na které jsou antibiotika krátká. A navíc možná zahubí i koronavirus. O průlom se teď pokusí brněnští vědci.
Nakoukneme do světa vědy a techniky. Představíme vám robota, kterého vyvíjejí vědci a studenti na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové.
Když vystřelí na plný výkon, vznikne nejteplejší bod ve vesmíru. Takovou sílu má laser L3-HAPLS v laserovém centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech.
Britská etická komise schválila studii, ve které se mladí lidé nechají dobrovolně infikovat koronavirem. Vědci tak chtějí získat data o průběhu onemocnění v lidském těle.