Reportér Radiožurnálu Vojtěch Koval se ptá osobností ze světa vědy a nejnovějších technologií, jak objevy a trendy změní náš život.
V dubnu 2020 zahájila firma DispoMask Czech s.r.o. výrobu hygienických ústních roušek. Jednorázové ochranné pomůcky směřují na český i zahraniční trh.
Co se děje v nejbližším vesmíru? Jak to funguje na Mezinárodní vesmírné stanici? To nám přiblížil propagátor kosmonautiky Milan Halousek.
Metodou CRISPR-Cas9 lze upravit konkrétní část genetické informace. Tuzemští výzkumníci pracují na úpravě genomu chmele tak, aby ovlivnili tvorbu některých látek.
Průměrná délka života se ve Spojených státech vlivem nemoci covid-19 výrazně snížila. Podle amerických výzkumnic jde o největší pokles v posledních čtyřech dekádách.
Do knížky Dopravní prostředky, které pohnuly světem jsme se snažili vybrat ty nejzajímavější nebo naopak málo známé stroje, popisuje Tomáš Velčovský, jeden ze spoluautorů.
Na bývalém parkovišti pod pražskou magistrálou v prostoru Florence vzniklo první české cyklodepo. Využívá ho sedm kurýrních služeb.
Jsou jednovaječná a dvojvaječná, některá k nerozeznání. Ano, řeč je o dvojčatech. Vytvářejí si vlastní řeč a komunikují spolu už v břiše matky. V čem ještě jsou výjimečná?
Plynulý návrat k vědecké kariéře umožní vědkyním z Masarykovy univerzity v Brně grant Career Restart. Do prvního kola soutěže o grant se přihlásily jen ženy.
„Když jde o komunitní ochranu – moje rouška chrání vás, vaše rouška chrání mě – tak v tomto smyslu téměř cokoli, co zakrývá výstup z nosu a úst, funguje velmi dobře.“
Jihočeské nebe aneb Co všechno uvidíme v příštích dnech na obloze. O hvězdách, planetách a vesmíru, který nás obklopuje s astronomem Milošem Tichým.
Saliny v Kongu: zoolog a primatolog Stanislav Lhota – Kosmonautika 2021, 3. část/ K Měsíci: Dušan Majer – Mýty, omyly a novinky astronomie: Kde se vzaly měsíce planet
Mezi měsíci ve Sluneční soustavě najdeme i kandidáty na možný výskyt života. Co je v tomto pátrání nového – a co víme o vzniku některých měsíců?
01:25 Pavučina pevnější než ocel 13:35 Otáčení elektronů 18:53 Proč mravenci rádi zahradničí? 27:35 Lovili dinosauři ve smečkách? 34:38 Ničivé zemětřesení 1960 v Chile
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nový vesmírný „kamion“ Cargo Dragon úspěšně zakončil svou první misi.
Na rozdíl od EU a dalších bohatých regionů zůstává většina rozvojového světa odkázána na vakcíny z Ruska, Číny nebo Indie.
Stává se Česko vesmírnou velmocí? Minimálně na evropské úrovni zřejmě ano. Další česká firma teď bude vyvíjet systém pro Evropskou vesmírnou agenturu.
Když jsme dlouho ve vaně nebo myjeme nádobí, na bříšcích prstů se nám udělají varhánky. Napadlo vás někdy, že to má svůj význam?
Klíčovými přístroji pro zkoumání virů jsou kryo-elektronové mikroskopy, které umožňují vědcům detailně popsat biologické struktury a jejich vlastnosti.