Biochemička Vladimíra Petráková za občanské aktivity převzala Cenu Madeleine Albright, jako vědkyně se zabývá světem nanočástic. Co to znamená? Poslechněte si rozhovor.
S drozofilou neboli ovocnou muškou pracují třeba na Jihočeské univerzitě. Zkoumají na ní genetické příčiny neurovývojových onemocnění, hlavně poruchu intelektu a autismus.
Málo známý pyrofilní hmyz (4:35) – Příběhy s trojkou: Bostonské pití čaje (20:25) – Kniha: Stopy evropských zvířat (24:25) – Hrobka královského písaře v Abúsíru (28:25)
Za kosmický prostor se podle mezinárodních úmluv považuje vše, co je výše než 100 kilometrů nad povrchem Země. Také kosmický let musí splnit určitá kritéria, aby byl uznán.
Proč stárneme? Jak chce věda stárnutí zpomalit? Biochemik Jan Konvalinka upozorňuje, že lidstvu například stále chybí účinný lék na Alzheimerovu nemoc.
Nejlepší sníh je ten, který ani nemusíme vyrobit. I to říkají vlekaři v Deštném v Orlických horách. Také tam používají při zasněžování moderní děla a další technologie.
Jak migrace a kulturní inovace přispěly ke vzniku euroasijské populace? V pořadu Studio Leonardo odpovídá biologický antropolog Viktor Černý.
Vypadá jako brambora, někdy je černý, jindy nažloutlý a patří k nejdražším potravinám vůbec. Lanýž, gurmánská houba, jejíž pár hoblinek dovede pořádně zvednout cenu jídla.
Liberecká zoo má v expozici tropů další žabí přírůstek. Tentokrát nejde o nový druh, ale o další barevnou formu pralesničky batikové.
Studie osmiletých a starších dětí s nedávno zachyceným diabetem testovala protilátky proti jednomu typu bílých krvinek, které jim poškozují zdraví.
Nejlepší sníh je ten, který nemusíme vyrobit, říkají vlekaři. Obzvlášť v posledních letech se ale přírodě na českých horách musí pomoct. Jak se změnily zasněžovací systémy?
01:01 Nejdelší a největší blesky 10:56 Oxid dusnatý lékem 16:06 Obří sluneční bouře 25:55 Prosinec v zrcadle pranostik 36:13 Albatrosi hledají vlny 43:50 Body zlomu klimatu
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Radomír Tichý je experimentálním archeologem. K jakému nálezu došlo v polovině října? A co zjistila čtvrtá Expedice Monoxylon?
Hvězdný veleobr Betelgeuze na křídle Orionu, zimní krása Plejád, přehlídka planet s výjimkou Marsu a roj částic z planetky Phaeton.
Na Zemi má v pátek dorazit silná magnetická bouře ze Slunce, upozorňují předpovědi vědců amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru.
Některým pacientům s nádorem jícnu pomáhá robotická chirurgie. Při unikátní operaci lékaři postiženou část odstraní a nahradí ji kusem žaludku.
Simulace vesmírného prostředí v podání českých vývojářů nebo české satelitní technologie, které mají užitek na Zemi. To vše tento týden nabízí festival Czech Space Week.