Zdá se, že právě peptidy můžou likvidovat bakterie, na které jsou antibiotika krátká. A navíc možná zahubí i koronavirus. O průlom se teď pokusí brněnští vědci.
Nakoukneme do světa vědy a techniky. Představíme vám robota, kterého vyvíjejí vědci a studenti na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové.
Když vystřelí na plný výkon, vznikne nejteplejší bod ve vesmíru. Takovou sílu má laser L3-HAPLS v laserovém centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech.
Britská etická komise schválila studii, ve které se mladí lidé nechají dobrovolně infikovat koronavirem. Vědci tak chtějí získat data o průběhu onemocnění v lidském těle.
„Permafrost na Sibiři roztává stále rychleji. Jenže tím se stává tamní půda nestabilní, domy kolabují, vznikají nová údolí,“ popisuje dopady globálního oteplování Bárta.
Česká republika je od roku 2008 členem Evropské kosmické agentury. Firmy tak mají možnost se zapojit do struktur kosmického průmyslu. Jak tuto příležitost využívají?
Archeologické terény Pražského hradu: archeoložka Jana Maříková-Kubková – Kofeinové nápoje a Evropa, 2. část/ Původ kávy: historik Karel Černý – Historie vědy: Duch zákonů
Čeští vědci pracují na unikátní metodě na principu analýzy lipidů, která by znamenala zvrat v péči o nemocné rakovinou slinivky. Zatím její včasné rozpoznání není možné.
„Jsem bezpečně na Marsu!“ Touto zprávou americký rover Perseverance, tedy Vytrvalost, ve čtvrtek večer započal další éru v dobývání rudé planety.
01:27 Klonování hvězdic 08:03 První americký astronaut 12:38 Písek ze Sahary 22:23 Strach z matematiky 34:28 Trápila dinosaury obří klíšťata? 41:30 Člověk a echolokace.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Ruská vesmírná loď Progres, přepravující kyslík, zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice.
Sonda Perseverance poslala první fotografie z Marsu. Vozítko agentury NASA je úspěšně na povrchu planety. Zkoumat ji bude podle plánu až deset let.
Britští vědci rozpoznali další variantu koronaviru s problematickými mutacemi, které by mohly zrychlit šíření mezi lidmi.
Na objevu nového minerálu se podíleli vědci z Moravského zemského muzea v Brně. Světle růžový nerost pojmenovali dobšináit.
V roce 2023 chce japonská firma Terra Space inc. vystřelit na oběžnou dráhu satelit, uvnitř kterého bude buddhistický chrám.
Velrybí písně by mohly pomoci odhalit podpovrchové struktury v hlubokých mořích. Václav Kuna objevil, jak využít odrazy písní ode dna oceánu.
Lineární elamské písmo rozluštěno: archeolog a filolog Ľubomír Novák – Kofeinové nápoje a Evropa, 1. část/ Z historie kakaa: historik Karel Černý – Astronomie: Měsíc Titan
Jupiterův měsíc Europa a Saturnovy oběžnice Enceladus a především velký měsíc Titan jsou zřejmě nejslibnějšími adepty na možný výskyt primitivního mimozemského života.