Kůň coby souputník, pomocník i oběť člověka, jeho význam ve válkách, vliv na rozvoj dopravy. Ztratilo toto po staletí nezbytné zvíře pro současného člověka význam?
01:18 Predátor z prvohor 10:34 První předpověď zatmění Slunce 16:55 Počasí jižní polokoule 26:26 Poznají jeleni, že se chystá lov? 32:24 Čapkovi mloci 42:04 Původ vltavínů.
Robert Koch pracoval jako venkovský lékař. Teprve dárek od manželky Emy, mikroskop, ho přivedl k pozorování mikroorganismů. Jako první na světě odhalil původce antraxu.
Z Floridy odstartovala ve středu 25. května kolem 20:35 SELČ raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, na oběžnou dráhu vynesla také českou družici Planetum1.
Pomocí dvojčete dokážou vědci nasimulovat, jak povodí jedné z největších moravských řek v budoucnu ovlivní třeba nové přehrady nebo vracení toků do původních koryt.
Vypadá jako zmenšenina výletního balónu, ale do oblak vynáší měřící sondy, které sbírají data o počasí. Vypouští se několikrát denně z Meteorologické stanice v Libuši.
Útok ruských vojsk na Ukrajinu změnil v nejen miliony lidských životů, ale rychle se projevil také ve vesmíru, kde spolupráce na mezinárodní úrovni zatím vždy fungovala.
Zlínští vědci vyvíjejí program, který kriminalistům umožní uchovávat veškeré detaily z místa činu.
Vědci jsou připraveni do vesmíru vyslat ilustrace aktů, které by mohly prolomit bariéru v komunikaci s mimozemskými formami života. Píše o tom server Smithsonian.
Od rýže po slunečnici: Barokní experimentátoři ze Švamberka (4:22) – Historické souvislosti: Svatý Augustin a obec Boží (21:23) – Izolace: Z karantény do vesmíru (27:40)
Soumrak není jen jeden. Jak vysvětluje astronom, odborníci rozlišují tři druhy soumraku. První z nich je občanský. Nastává, když se Slunce nachází šest stupňů pod obzorem.
Vědecké výzkumy potvrzují, že dobrou ochranou proti rozvoji této neurodegenerativní nemoci je pravidelná fyzická aktivita. Host: docent Martin Vyhnálek.
Jak vypadá digitální dvojče povodí Dyje? Vědci vyvíjí první český letoun s kolmým startem. Využívání 5G sítí není jen záležitostí nové infrastruktury.
01:30 Návrat na Měsíc 14:58 Existují Čapkovi mloci? 25:46 Automobil Präsident 31:15 Rorýsi a měsíční svit 38:03 Včely a mravenci v době dinosaurů 44:52 Jak chutnají hvězdy?
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Pondělní „květinový“ úplněk 16. května nám jako bonus nadělil zatmění Měsíce. Z našich končin bylo vidět nejprve jako nevýrazné polostínové, které pak přešlo v částečné.
I v měsíční půdě lze na Zemi vypěstovat rostliny. Jako vůbec prvním se to teď povedlo americkým vědcům.