Sissi - a také Václav, Karel a Otakar (pátek 16. července 1999)

16. červenec 1999

Na Dominičině a Kryštofově hnízdě je o mládě víc! A stejně jako jeho nevlastní sourozenci se má k světu.

Abych to vysvětlil: Angela Schmid, která z Mnichova dojíždí pro ARD natáčet naše čápy, se před časem zmínila, že v mnichovské zoo se zrovna líhnou čapí mláďata a že by je chtěli vypouštět do přírody. Potíž je, jak to udělat. Jediná možnost by byla podstrčit je do čapího hnízda ve volné přírodě, což je v Německu už jen vzhledem k nízkému počtu hnízdících párů nepřekonatelný problém. Krom toho nic podobného s čápy ještě nikdo nezkoušel (nechtělo se mi tomu věřit, ale do dneška opravdu o jiném podobném pokusu nevíme). Samozřejmě se nabízelo říct "zkusme to". a v pár okamžicích nám snad všem najednou došlo: když bude u hnízda kamera, je to ideální příležitost vidět, co se bude dít.

Nějakou dobu jsme ještě váhali, ale když nejmenší z Dominičiných a Kryštofových mláďat přestalo zaostávat, definitivně jsme se rozhodli, že jedno mládě do hnízda přidáme. To už bylo jasné, že s mnichovskými mláďaty to nepůjde, byla by o moc starší, ale ve vhodnou dobu se vylíhla tři mláďata v Alpenzoo v Innsbrucku. O svátcích jsme pro jedno dojeli - a Kryštof, Dominika a jejich tři vlastní potomci je bez problémů přijali!

A ještě jedna velká novinka: Všem mláďatům jsme odebrali po kapce krve a v brněnském veterinárním ústavu tak mohli určit jejich pohlaví. Ukázalo se, že innsbrucké mládě je samička; dali jsme jí jméno Sissi. Dominičina a Kryštofova vlastní mláďata jsou samečci, pojmenovali jsme je Otakar, Karel a Václav.

V hlavní roli Sissi

28. Sissi v prvních hodinách na hnízdě (6. 7. 99).

Asi nejméně atraktivní z dnešní sady videozáznamů, vynechat ho však nelze. Chvílemi se zdálo, že Sissi trpí "časovým posunem". Měla totiž trochu jiný rytmus než tři naši samečci. Když odpočívali, Sissi se čistila; a když odpočívala Sissi, byli aktivní oni. Alespoň se to tak v přímém přenosu jevilo Angele.

29. Sissi zkoumá "bratříčky" (6. 7. 99).

Byli jsme zvědaví, jak se k sobě budou mláďata chovat. Za nejzajímavější pokládám okamžik, kdy se Sissi "seznamovala" se svými novými sourozenci.

30. Krmení (10. 7. 99).

Dospělí čápi jako by si ani nevšimli, že mají ve hnízdě o mládě víc. Při té vřavě se jim ostatně ani moc nedivím. (Sissi je úplně vpravo.)

31. Sissi málem spadla (10. 7. 99)

V poryvu větru měla Sissi (ale v jiných okamžicích i samečci) co dělat, aby se udržela na hnízdě. Kývání suché borovice, na které je hnízdo, nás vyděsilo natolik, že jsme ji včera pro jistotu ukotvili lany.

autor: Miroslav Bobek
Spustit audio