Sedmá série videozáznamů z čapího hnízda (pondělí 9. srpna 1999)

9. srpen 1999

38. Kryštof krmí mláďata (4. 8. 99).

Kryštof přilétl na hnízdo a krmení mu tentokrát trvalo asi půl hodiny. Na záběrech je patrné, že mláďata jsou již zcela opeřená a velikostí se vyrovnají rodičům.

39. Mláďata cvičí křídla (4. 8. 99).

Mláďata procvičují křídla a podaří se jim na hnízdě i popoletět, jako v tomto případě Sissi, která je nejstarší a nejvyspělejší. Méně obratně ji napodobuje i jeden ze samečků.

40. Přetahování o klacek (8. 8. 99).

Občas se všechna mláďata společně zapojí do hry - přetahují se o větvičku, která byla původně součástí okraje hnízda. Procvičují si při tom svoji obratnost a ověřují sílu.

41. Mláďata se čistí (8. 8. 99).

Největší pozornost věnují mláďata v průběhu dne úpravě a čištění peří. Je to pro ně životně důležité, protože neporušený péřový pokryv jim umožní létat. V některých chvílích se jakoby "na povel" čistí všechna mláďata najednou.

42. Poprvé jsou jen tři mláďata na hnízdě (9. 8. 99).

Při zapnutí kamery v pondělí odpoledne mi zatrnulo. Na hnízdě sedí pouze tři mláďata, jedno chybí. Po chvilce pozorování je zřejmé, že Sissi se vydala na svůj první let. Zdá se, že zbylým mláďatům tento stav vyhovuje. Nerušeně a velmi usilovně si čistí a probírají peří.

43. Mladý sameček zkouší křídla (9. 8. 99).

Na hnízdě je nyní více místa (Sissi je na výletě), jeden ze tří mladých samečků mává křídly, ale k létání má jeho těžkopádné snažení ještě daleko.

autor: Miroslav Bobek
Spustit audio