Rudolf Chýlek zachránil muže z převráceného a hořícího domíchávače betonu

13. říjen 2015

Navzdory ohrožení vlastního života vysvobodil Rudolf Chýlek muže uvězněného v převráceném hořícím autě a poskytl mu první pomoc.

V květnu loňského roku se při sjezdu ze Svinovských mostů v Ostravě převrátil na bok zpola naložený domíchávač betonu. Uvnitř zůstal uvězněný jednapadesátiletý řidič Dalibor Kriško. Celou situaci ještě zdramatizoval fakt, že řidičova noha zůstala zaklíněna na plynovém pedálu. Motor tedy dál běžel, vůz začal po chvíli hořet a řidič se nemohl dostat ven.

V té chvíli zrovna vyjížděl z obchodu se svým autem Rudolf Chýlek, který si povšiml domíchávače a dvou lidí, kteří se u něj snažili pomoci. „Vystoupil jsem z auta, vzal jsem si rukavice a utíkal jsem k nim. Viděl jsem řidiče, jak sebou háže a šlape na plyn. Snažil jsem se vytrhnout střešní okno, ale to nešlo,“ popisuje situaci Rudolf Chýlek.

Chýlek však naštěstí pracuje jako hodinový manžel a v autě má rozličné vybavení. Vrátil se proto k vozu a vzal si tesařské kladivo. „Utíkal jsem zpátky, ubil jeden z pantů a podařilo se mi okno vytrhnout,“ říká nezaměnitelným ostravským akcentem mladý muž.

V té době už ale automobil hořel od kol, která se stále točila. Kolem něj se shromáždilo několik desítek lidí, ale málokdo byl ochoten pomoci. „Lidi křičeli ‚ježišmarja to hoří‘, tak jsem vzal řidiče v podpaždí a vytrhl jsem ho z toho auta ven,“ popisuje dramatické chvíle Chýlek.

Při vytáhnutí řidiče z auta mu pomáhal také Miroslav Výška, který již předtím zavolal na tísňovou linku. Ve chvíli, kdy se podařilo uvolnit řidičovu nohu, se motor domíchávače zastavil a přestal posilovat oheň. Ten zároveň začal hasit přístrojem ochotný šofér projíždějícího autobusu.

Zraněného řidiče Chýlek s Výškou odtáhli od auta, ošetřili a dali mu napít. V té době už dorazila na místo i záchranka a hasiči. Díky ochotné pomoci obou mužů tak vyvázl Dalibor Kriško bez závažnějších zranění.

Rudolf Chýlek si podle svých slov vlastní ohrožení života nepřipouštěl. „Vůbec jsem si to neuvědomoval, prostě jsem viděl chlapa od krve uvězněného v domíchávači a snažil jsem se mu pomoct,“ říká Chýlek skromě.

Rudolfu Chýlkovi i Miroslavu Výškovi poděkoval za jejich statečné jednání jak zachráněný řidič, tak ředitel hasičů Moravskoslezského kraje. Oba mladí muži byli následně v dubnu letošního roku oceněni prezidentem republiky při udílení ceny Zlatého záchranářského kříže.

Spustit audio