Rekordní počet občanů EU požaduje kvalitní ochranu přírody

24. červenec 2015

Půl milionu lidí požaduje v právě končících veřejných konzultacích, aby Evropská komise zachovala současnou funkční legislativu, která chrání přírodu a vrací do naší krajiny vzácná zvířata a rostliny. Jde tak o zdaleka největší veřejnou konzultaci v dějinách Evropské unie. Formálně bude konzultace uzavřena tuto neděli o půlnoci.

Přední ekologické organizace — BirdLife, European Environmental Bureau, Friends of the Earth a WWF — spustily v květnu kampaň Nature Alert jako odpověď na úvahy Evropské komise o potřebě změny legislativy na ochranu přírody. V Česku kampaň pod názvem Klenoty přírody v ohrožení vede asociace ekologických organizací Zelený kruh, Česká společnost ornitologická, Hnutí DUHA, Český svaz ochránců přírody, Beleco a Arnika. Kampaň požaduje zachování a lepší prosazování současných předpisů na ochranu přírody, důležitých evropských směrnic o ptácích a o stanovištích.

Téměř půl milionu lidí a více než 120 ekologických organizací vysílá nyní jasný signál evropským politikům: směrnice o ptácích a směrnice o stanovištích se nesmí měnit.

Obě směrnice chrání dohromady přes 1000 druhů vzácných či ohrožených rostlin a zvířat a přes 27 000 přírodních lokalit napříč celou Evropou. Napomohly úspěšné záchraně a návratu řady typických evropských zvířat, jako jsou vlk, orel mořský nebo tuleň obecný. Díky směrnicím má dnes Evropa nejrozsáhlejší síť chráněných území na světě, která pokrývá téměř pětinu území EU.

Vatnajökull, ledovec ležící na jihovýchodě Islandu, národní park

Vědecké studie jasně dokládají, že směrnice efektivně chrání klíčové ohrožené druhy a společenstva a významně přispívají k socioekonomickému rozvoji regionů.

Souběžně s veřejnými konzultacemi zjišťovala Evropská komise i názory širokého spektra subjektů , od ministerstev jednotlivých států po představitele průmyslu, zemědělství i ekologických nevládních organizací. Převážná většina došlých odpovědí podporuje směrnice a jejich zachování a zdůrazňuje potřebu jejich řádného naplnění, včetně potřebného financování. Pouze několik subjektů zpochybňuje směrnice v jejich současné podobě a žádá zásadní změny. Týká se to některých zemědělských a lesnických organizací a průmyslové rybářské lobby.

Podporu evropským směrnicím naopak vyslovily progresivní průmyslové podniky jako cementárny, provozovatelé elektrických sítí, ekologičtí zemědělci a firmy podnikající v turistickém ruchu. Také české Ministerstvo průmyslu a obchodu ve své reakci zmínilo řadu příkladů pozitivního souznění moderní ochrany přírody a těžebních aktivit prospěšné kupříkladu pro populace ptáků nebo obojživelníků.

Pohled na náhorní plošinu Hardangervidda - norský národní park

Zveřejnění oficiálních výsledků veřejné konzultace se očekává na podzim 2015 a finální rozhodnutí o budoucnosti směrnic by mělo padnout do června 2016.

Geneviève Pons, ředitelka evropské kanceláře WWF, říká jménem celé koalice nevládních organizací:

„V době, kdy Evropská unie prožívá těžké období, ukazuje jednoznačná podpora ze všech částí kontinentu, že lidé jsou ochotni se spojit a bránit, na čem jim skutečně záleží. Obyvatelé Evropy se starají o svoji přírodu i o unijní legislativu, která ji chrání. Nyní je na Evropské komisi, aby naslouchala vědeckým argumentům i hlasům veřejnosti a připravila plán ochrany evropské přírody založený na lepším financování a prosazování směrnic o ptácích a o stanovištích.“

Národní park Calanques
autor: ČSO
Spustit audio