Přikrmování ptactva

8. leden 2002

Od podzimu ubývá přirozené potravy pro ptáky - i přesto, že většina druhů odlétá k jihu. Nejčastější potravou je různý hmyz - toho je také pořád méně a v zimě skoro žádný.

A tak se oblíbenou stravou stávají nejrůznější semena lnu a konopí, odpadní zrní, semena plevelů a hlavně olejnatých slunečnic. K těmto rostlinným produktům se přidávají některé části živočišné - např. proužky hovězího loje a nebo nesoleného syrového sádla, které ptáci rádi vyzobávají. Ale tukem v různých věnečcích a kostičkách většinou pohrdají - vyzobávají jen semínka a zbytky tuku padají na zem a kazí se.

Většinu drobného krmení dáváme do krmítek, tam ale nevlétnou vrabci, zvonci nebo pěnkavy, kosi a stehlíci - ti se spokojí se spadanými zbytky. Zcela nevhodné jsou kuchyňské zbytky s vařenými brambory. Také nedáváme zbytky chleba, naopak můžeme nasypat strouhanku nebo drobky ze zcela suchého bílého pečiva. Krmítka nebo zásyp musíme občas prohlédnout a zásoby dosypat - zejména za vyššího sněhu a větších mrazů. Krmení končí většinou s měsícem dubnem.

autor: Stanislav Peleška
Spustit audio