Před 100 lety. Život za první světové

Ke 100. výročí 1. světové války zřídil Český rozhlas speciální web Před 100 lety. K poslechu jsou na něm umístěné pořady všech stanic Českého rozhlasu věnované 1. světové válce a osudu Čechů v této pohnuté době.

Na webu můžete sledovat osudové momenty 1. světové války také v unikátních audio záznamech, které se dochovaly v archivu Českého rozhlasu. Jsou na nich vzpomínky slavných Čechů, kteří bojovali na frontách nebo žili ve válkou postiženém zázemí. Tak jak se vyvíjely události před 100 lety, budou na webu postupně přibývat příběhy vojáků, legionářů a dalších lidí postižených tzv. Velkou válkou a vzpomínky jejich potomků.

Na mapě webu se postupně zobrazují nejdůležitější historické události z let 1914-1918. Prostřednictvím webu se dostanete také k projektu Euroradia: Europe 1914 - Audio Snapshots from a Continent at War s pořady evropských rádií o 1. světové válce.

Web je přímo propojený s projektem Před 100 lety na sociálních sítích, který navazuje na úspěšné rozhlasové projekty Srpen 68 a Znovu 89. Na profilu www.facebook.com/pred100lety přinášíme den po dni zprávy o všech důležitých okamžicích, které se odehrály přesně před 100 lety a také pohled na tehdejší životní styl. Na profilu www.twitter.com/pred100lety tyto události subjektivně komentují autentické postavy doby, například formou deníkových zápisků legionářů.

Projekt Před 100 lety neskončí 1. světovou válkou. Přes dramatická léta tehdejší Velké války se pak přesuneme až ke vzniku Československa a budeme dále v nekonečném příběhu sledovat to, co se stalo právě před 100 lety.