Před 100 lety zemřel přední pražský nakladatel Jakob Brandeis
Před 100 lety, 20. září 1912, zemřel ve Vídni Jakob Brandeis, přední pražský nakladatel, knihkupec a vydavatel. Věnujeme mu následující poznámku.
Jakob Brandeis se narodil 3. června 1835 v Praze ve staré a význačné rodině. Mezi jeho předky patřil i proslavený rabi Löw, jeho tchánem byl známý pražský nakladatel Wolf Pascheles.
Brandeis začínal jako publicista. Přispíval do pražských a vídeňských periodik zejména na aktuální židovská témata, přičemž aktivně vystupoval proti antisemitismu.
Do dějin českých Židů se však zapsal především jako nakladatel. Od roku 1882 po tři desetiletí vydával „Ilustrovaný izraelitský lidový kalendář“, do kterého též psal.
Vedle nakladatelství zřídil též na Staroměstském námětí knihkupectví, které ve své době zajišťovalo pražské židovské komunitě nezbytnou literaturu: hebrejské modlitební knihy, náboženské knihy a vedle nich i díla s židovskou tematikou beletristická a naučná, psaná většinou německy. Dodnes se s nimi můžeme setkat v pražských antikvariátech.
Díky levným, dostupným vydáním se Jakob Brandeis zasloužil o popularizaci četných židovských autorů, ale seznamoval i s díly významných moderních tvůrců nežidovských.
S Brandeisovým jménem je také spojeno vydání slavných „Sippurim“ Leopolda Weisela roku 1846. Pod tímto hebrejským názvem se skrývala německy psaná sbírka židovských „pohádek, vyprávění, kronik, památek a biografií slavných Židů všech století, obzvláště středověku“. Do „Sippurim“ byla zařazena i golemovská legenda a byla to právě tato kniha, jež u nás golema coby plod literárního romantismu uvedla do širšího povědomí a vytvořila z ní předlohu pro literární podání dalších autorů včetně Aloise Jiráska ve „Starých pověstech českých“.