Prasečí chřipka

4. únor 2010

Kauza tzv. prasečí chřipky zaznamenala v posledních dnech skutečně nečekaný vývoj. Nejprve rozhodl náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek, že se všichni vojáci i civilní zaměstnanci armády musejí nechat povinně očkovat. Kdo by neuposlechl, neminul by ho kázeňský trest.

0:00
/
0:00

Na to president Václav Klaus coby vrchní velitel ozbrojených sil označil toto nařízení na sporné a dotázal se hlavního hygienika Michaela Víta, zda je skutečně v České republice pandemie prasečí chřipky. A hlavní hygienik, místo co by jasně odpověděl presidentovi i občanům, ulehl - jakkoli to zní neuvěřitelně - s prasečí chřipkou. Nenechal se proti ní očkovat, přestože očkování vehementně propaguje a mnoha lidem i nařizuje. "Protože 95% populace má letos prasečí chřipku, jsem naprosto přesvědčen, že jsem ji dostal i já" řekl deníku Právo a neopomněl dodat, že to týdne bude fit.

Máme tu tedy živoucí důkaz, že pandemie je skutečně tady, nebo jen další epizodu ve frašce, kterou se někteří rozhodli hrát - po vojensku řečeno - až do úplného zblbnutí?

Málokdy je lékařská veřejnost tak rozpolcená, jako v případě viru H1N1 a očkování proti němu. Od počátku poukazuje řada expertů na to, že data o hrozící nebo už snad nastoupivší pandemii jsou zmanipulovaná podle zájmů politických populistů a farmaceutického průmyslu. Vůbec přitom nejde o pár nevýznamných jedinců. Nejjasněji to nedávno řekl zdravotnický expert Rady Evropy a epidemiolog Wolfgang Wodarg, Odhalil, jak Světová zdravotnická organizace změkčila v roce 2005 definici pandemie, aby mohla lépe tlačit jednotlivé státy k nákupu vakcín, známé tamiflu. Jak vnutila světu představu, že virus napadá mladé a těhotné, ale zamlčela, že lidé nad 60 let jsou proti němu většinou imunní. Jak Klaus Stöhr, donedávna ve Světové zdravotnické organizaci zodpovědný za sledování chřipky, změnil náhle místo a bez skrupulí přešel k firmě Novartis, která tamiflu vyrábí. A také, kolik vlivných politiků ve Spojených státech, Velké Británii a Německu jsou akcionáři farmaceutických firem nebo sedí v jejich dozorčích radách. Na žádost Wolfganga Wodarga pak Rada Evropy přijala rezoluci, požadující vyšetřit postup Světové zdravotnické organizace během tzv. prasečí chřipky. Zpráva o tom prolétla všemi médii světa, od bulvárních plátků v Evropě až po televizi Al džazíra.

Není možné, aby vláda, hlavní hygienik nebo ministerstvo zdravotnictví tyto informace neměli. Není možné, aby neznali přístup Lucemburska, Polska, Slovenska a dalších zemí, které křepčení kolem pandemie nepodlehly a postupují velice zdrženlivě. Přesto nám vyhrožují, že do nás budou píchat pochybné vakcíny, ať se nám to líbí nebo ne. Nakoupili jich totiž za 270 milionů korun a ve skladech jich stále mají celé tři čtvrtiny.

Přesto dobrá zprávy na závěr. Politici, zaštiťující se svobodou jednotlivce, se konečně rozhoupali. Zdravotnický výbor sněmovny hodlá předložit návrh zákona, který by bezdůvodné očkování lidí proti jejich vůli zamezil, nechal se slyšet předseda výboru lékař Boris Šťastný z ODS. Pokud by návrh prošel a vztahoval by na všechna očkování, padl by tím jeden z posledních reliktů totalitní moci. Na západě má sice farmaceutická lobby hodně dlouhé prsty, ale povinnost nechat do sebe nebo do svých dětí píchat vakcíny, jako je tomu u nás, je tam nemyslitelná.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .

autor: Jakub Šiška
Spustit audio