Postřelený racek bouřní zachráněn. Už nikdy ale nebude létat

23. duben 2013

V polovině března nalezli členové Moravského ornitologického spolku u Troubecké štěrkovny několik zastřelených racků chechtavých a jednoho postřeleného racka bouřního. Krvácel z otevřené zlomeniny na pravém křídle a bez pomoci by uhynul.

Proto jej ornitologové odchytili a převezli do Záchranné stanice pro hendikepované živočichy v Přerově. Vzhledem k velmi vážnému zranění, tříštivé zlomenině dvou kostí v pravém křídle, přišel o část křídla a již nikdy nebude schopen letu. I přesto, že se již nebude moci vrátit do volné přírody, tak nezůstane v záchranné stanici. Členové Moravského ornitologického spolku pro něj sehnali místo v Zoo Ohrada v jižních Čechách, kde již jednoho racka bouřního chovají. Mají zde samce, a pokud jde o samici, tak mohou oba ptáci vytvořit chovný pár.

Zachráněný racek bouřní je již v dobré kondici, a tak koncem dubna opustí Záchrannou stanici pro hendikepované živočichy, která je v areálu Ornitologické stanice Muzea Komenského v Přerově, a vydá se na cestu do jižních Čech.

Postřelený racek bouřní

Racek bouřní pochází ze severu Evropy, kde hnízdí na mořském pobřeží. Je větší než náš racek chechtavý a na rozdíl od něj má v letním šatě bílou hlavu a žlutý zobák a nohy. Rackové bouřní se u nás objevují pouze v zimním období a na jaře se vracejí na svá severská hnízdiště. Živí se drobnými vodními živočichy i rostlinami a nepohrdnou ani uhynulými rybami nebo zbytky potravin na skládkách komunálního odpadu.

autoři: Jiří Šafránek , Moravský ornitologický spolek
Spustit audio