Očima dětí: Výročí Protektorátu Čechy a Morava

31. květen 2017

15. 3. 1939 vtrhla do Prahy nacistická vojska, aby příští den Adolf Hitler vymazal náš stát z mapy světa. Protektorát Čechy a Morava měl být bez židovských obyvatel. Mnozí skončili v koncentrácích a ghettech. Nabízíme rozhovor s Vincentem a Františkem, kteří hrají v Dismanově rozhlasovém dětském souboru o osudech dětí internovaných v terezínském ghettu. Přemýšlí třeba o tom, jak se z válek poučit.

„Je to představení Brundibár a ...a bolelo nebe. Obě mluví o stejném tématu, ale jsou pojatý trochu jinak,“ vysvětluje František Souček. Brundibár totiž vznikl krátce před druhou světovou a v době války ho hrály židovské děti přímo v Terezíně. Představení …a bolelo nebe vytvořila až Dismančata, a to jako koláž z deníků, básní, dopisů a článků z časopisů, které psaly a vydávaly právě terezínské děti.

František Souček

Oba kluci znají druhou světovou válku i z dějepisu, kde se učili, jak se v naší zemi žilo poté, co nacistická armáda zabrala pohraničí a ze zbytku udělala Protektorát. „Učili jsme se, že byli diskriminovaní lidé, kteří byli židovského vyznání nebo původu. Nesměli různé věci, třeba chodit do kina nebo na koupaliště,“ říká František a Vincent Klusák ho doplňuje. „Protože Adolf Hitler si řekl, že jediná správná rasa je německá, árijská. Tak se rozhodl Židy vyhlazovat. Přitom Němci jsou germánskýho původu, ne árijského,“ podivuje se.

A co vlastně kluci z dětského rozhlasového souboru hrají?

„Brundibár je opera, takže tam většinou zpíváme. Já hraju psa: „Jako že jsem věrný pes, vím, kde věci mají mez, flašinetáře bych s chutí kous,“ zpívá ve vysílání Rádia Junior. „Já hraju právě ve Frantově scéně, flašinetáře čili Brundibára, kterého vlastně v ghettu přirovnávali k Adolfu Hitlerovi,“ vysvětluje Vincent. Přijde mu zajímavější hrát o moderních dějinách spíš než o dávné době, protože „čím je to blíž naší době, tím je to zajímavější, jako by lidi byli na vyšší úrovni než ve středověku,“ i když se za druhé světové chovali mnozí nekultivovaně.

Vincent Klusák v představení o dětech internovaných za války v Terezíně ...a bolelo nebe

Jak se poučit z minulosti?

Děti z DRDS mají jasno: „Nebýt k lidem hnusný, rasistický, když teď proudí do Evropy desetitisíce až statisíce uprchlíků z Blízkého východu. Protože u nás válka taky byla a taky před ní někteří emigrovali,“ přemýšlí třináctiletý Vincent. „Například do Anglie,“ doplňuje ho desetiletý František. A co bychom měli podle nich dělat, abychom válkám bránili? Takovým lidem jako je Adolf Hitler nenaslouchat, nenechat se zmást.

autor: Michal Ježek
Spustit audio